Dinozaury w XXI wieku? Są i nawet latają

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 22:00
Mimo, że wyginęły ponad 60 milionów lat temu, ciągle wzbudzają zainteresowanie. Między innymi za sprawą słynnej serii Jurasic Park mają na świecie rzesze licznych fanów. Jak się okazuje w dalszym ciągu na Ziemi żyją ich potomkowie.
Dinozaur Akrokantozaur
Dinozaur AkrokantozaurFoto: Shutterstock/Warpaint
  • Naukowców, którzy zajmują się badaniem dinozaurów nazywamy paleontologami.
  • Dzięki ich badaniom możemy wiele się dowiedzieć o tych prehistorycznych zwierzętach.
  • Ich potomków do tej pory można spotkać na naszej planecie.

 

Czym się zajmuje paleobiologia?

Paleontolodzy to naukowcy, którzy zajmują się badaniem dinozaurów. Między innymi zajmują się oni paleobiologią, czyli wykrywaniem związków między budową a funkcjami kopalnych organizmów i trybem ich życia, badaniem dawnych środowisk życia i panujących w nich warunków.

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego z Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej objaśniają na czym polega ich praca badawcza nad dinozaurami. - Dinozaury mamy również współcześnie w postaci ptaków i one pomagają nam w rozumieniu ich wymarłych przodków oraz krewniaków - tłumaczy Filip, student UW. - Wymarłe dinozaury badamy po prostu analizując ich skamieniałości i dokonując tomografii komputerowych tych szczątków. Porównujemy je między sobą, próbując doszukiwać się odcisków tkanek miękkich.

Jak mówi rozmówca Oliwii Krettek informacji na temat dinozaurów można zdobyć mnóstwo. Badania zaś pomagają zrozumieć, w jakim środowisku one żyły, jakie były między nimi interakcje, czym się żywiły i jak się rozwijały.

 


Balaur bondoc - czym się charakteryzuje?

- Dinozaurami zacząłem się interesować odkąd zacząłem mówić. Moim ulubionym okazem jest opierzony Balaur bondoc z Rumunii. Należy on do gatunku, który jest bardzo blisko rozdziału między dinozaurami na ptasie i nielatające - tłumaczy student. - Budzi sporo kontrowersji, ponieważ niektórzy uważają go już za ptaka, inni jeszcze za dinozaura. Ich potomkami są wszystkie ptaki, dlatego znalazły się one w drzewie filogenetycznym tych prehistorycznych gigantów.


Posłuchaj
04:26 Czwórka/Czwórka do piątej = dinozaury jurasic park 03.08.2023.mp3 W audycji mówimy o dinozaurach (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Weronika Krettek

Data emisji: 03.08.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/Encyklopedia PWN

Czytaj także

Efekt orzecha brazylijskiego. Czym jest i jak może być wykorzystany?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 15:22
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i z uczelni w Holandii po raz pierwszy wykazali eksperymentalnie, że tzw. efekt orzecha brazylijskiego nie wymaga dostarczania energii. Odkrycie może mieć kluczowe znaczenie dla wielu dziedzin nauki i przemysłu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genetyka jak zabawa klockami. Dekodowanie sekwencji DNA

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 15:40
- Geny człowieka można przedstawić za pomocą kolorowych klocków albo puzzli. - W ten sposób tworzymy sekwencję, w której zawarta jest informacja o naszym organizmie - tłumaczy Rafał Mazgaj z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Państwowej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń