Czy w mediach społecznościowych da się promować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 08:21
Już o 14.00 nasze studio odwiedzi Doktor z TikToka, który właśnie w tym medium, już od 2021 roku, prowadzi swój kanał i popularyzuje naukę. 
Konrad Skotnicki, czyli doktor z TikToka w Czwórce
Konrad Skotnicki, czyli doktor z TikToka w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Konrad Skotnicki, czyli Doktor z TikToka, uwielbia naukę i popularyzuje ją na TikToku. Swoje konto założył w 2021 roku, a zgromadziło ono już ponad 500 000 obserwujących i ma 5-10 milionów wyświetleń miesięcznie. Ma doktorat z chemii, przez wiele lat pracował naukowo, badając potencjalne leki antynowotworowe i ich interakcję z radioterapią. Lubi rower, sagę "Zmierzch" i żbiki.

Pozostając w klimatach naukowych, Weronika Puszkar sprawdzi, jak możemy znaleźć piosenki, które lubi nasz mózg. Grupa neurobiologów stworzyła specjalną playlistę, która ma wywoływać u nas dreszcze. Naukowcy we współpracy z producentem głośników Sonos stworzyli playlistę, które ma na celu poprawę nastroju słuchaczy. Playlista zatytułowana "Now That’s What I Call Dopamine Daydreams" zawiera 15 utworów, w tym piosenki takich artystów jak SZA, Post Malone, Miles Davis czy The Velvet Underground. W tym kontekście przypomnimy również, że trwa 6. odsłona konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". 

Po 15.00 sprawdzimy, co będzie się działo na Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 15-29 września w Warszawie. To 27. odsłona tego wydarzenia, które zaprasza młodych naukowców w wieku 19-25 lat do udziału w programie grantowym "Talenty jutra". Program ma na celu wsparcie realizacji projektów naukowych i wynalazczych w dziedzinach nauk ścisłych i medycyny.


W audycji nie zabraknie też nawowego ekspresu i ciekawostki.

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w czwartek (14.08) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe.

pj

Czytaj także

Doktor z TikToka. Naukowiec-influencer, który czuje odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 14:04
Konrad Skotnicki znany jest w sieci jako doktor z TikToka. Ma doktorat z chemii, ogromną ciekawość świata i lubi odpowiadać na najdziwniejsze pytania. Jak znajduje te ciekawostki i po co, wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, wysłał w kosmos teleskop o imieniu Euklides?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Mirek i nauka w pigułce. "O ważnych rzeczach na wesoło"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 17:00
- Nauka nie musi być nudna - przekonuje w Czwórce Adam Mirek, który na jednym z portali społecznościowych propaguje naukę na wesoło.
rozwiń zwiń