7 maja - Światowy Dzień Hasła! Chroń swoje dane w sieci

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:30
Coraz więcej czasu spędzamy online. Mnożą nam się konta w mediach społecznościowych, portalach i te bankowe - wszystkie powinny być oczywiście w odpowiedni sposób zabezpieczone. Z okazji Dnia Hasła sprawdzamy, w jaki sposób tworzyć bezpieczne hasła i jak je przechowywać. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/Song_about_summer

fake news internet sieć shutter 1200 Song_about_summer.jpg
9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź, na co uważać w sieci

Według badań ponad 90% z nas deklaruje, że bezpieczeństwo danych osobowych jest ważne. W ostatnim czasie wiele naszych aktywności musieliśmy przenieść do internetu i pojawiło się więcej miejsc, gdzie potrzebujemy haseł. Temat bezpieczeństwa w sieci, zawsze istotny, w dzisiejszych czasach staje się jeszcze ważniejszy.


Posłuchaj
04:17 Czwórka/ Dajesz Radę - Dzień Hasła - jak stworzyć mocne hasło? 06.05.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o Dniu Hasła (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Im większa ilość tych procesów online, tym większe zagrożenie dla naszych danych osobowych - mówi ekspertka ds. bezpieczeństwa cyfrowego Katarzyna Muszyńska - Podczas przecieku danych możemy ucierpieć. Na przykład ponieść konsekwencje finansowe czy wizerunkowe  - dlatego to jest tak istotny temat.

Te ważne dane jednak często chroni słabe hasło, zdarza się, że ten sam zestaw znaków stosujemy do różnych kont i profili. W opinii ekspertów "słabe" hasła nie stanowią problemu dla hakerów, którzy do ich odczytania najczęściej wykorzystują metodę słownikową.

- Dysponują oni słownikami w wielu językach. Słowa są postawione w polach hasła podczas logowania na nasze konto i jeżeli mamy hasło typu "kwiatek", "pies", to prędzej, czy później uda się je złamać - tłumaczy Paweł Pilarczyk z ITbiznes. - Mówimy tutaj o minutach, najdalej godzinach, a pasujących słów hakerzy mogą szukać na naszych kontach społecznościowych. Tak robią w przypadku ataków wycelowanych, czyli gdy chcą się zalogować na konto konkretnej osoby, sprawdzają w internecie imiona dzieci, współmałżonka, naszych zwierząt, nasze hobby. Jeżeli lubimy jeździć na rowerze, to jest duża szansa, że naszym hasłem będzie rower z np. dodanym rokiem urodzenia. Ustalenie takiego hasła dla hakerów nie stanowi problemu.

Sprawdź także:

RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Jak więc skonstruować dobre hasło? Według ekspertów mocne hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, każde zwiększenie znaków znacznie rozszerza liczbę możliwych opcji. Jeszcze gdy dodatkowo będzie stworzone z dwóch wyrazów, dodamy wielkie litery i znaki specjalne w środku, to takie hasło jest praktycznie nie do złamania. Problemem jednak może być, jak je potem zapamiętać. Na pewno nie zapisywać w kalendarzu i trzymać na korkowej tablicy obok komputera. - Możemy skorzystać z menadżera haseł. To oprogramowanie, w którym pamiętamy hasło tylko do niego, a wewnątrz mamy podział na poszczególne serwisy, narzędzia i wszystkie miejsca, w których przechowujemy hasła do poszczególnych kont - radzi Katarzyna Muszyńska.

Sprawdź także:

Jak dodaje Paweł Pilarczyk, ochronę dodatkowo można wzmocnić identyfikacją biometryczną. - Jeżeli mamy w smartfonie czytnik linii papilarnych, to włączmy sobie logowanie przy jego pomocy i wtedy już żadnego hasła nie musimy wprowadzać, dotykamy palcem do czytnika i nasz menadżer haseł się odblokowuje - wyjaśnia. - W przyszłości większość usług i rozwiązań będzie działała na identyfikację biometryczną, czyli odcisk palca lub skan siatkówki oka. Do tego się dąży, oczywiście to wymaga odpowiedniego sprzętu, ponieważ nie każdy komputer i smartfon wyposażone są w odpowiednie czytniki.

Więcej o tym, jak ważne są nasze hasła, będziemy mówić na antenie Czwórki w serwisach informacyjnych. Bądźcie więc z nami jutro - 7 maja w Światowym Dniu Hasła.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 06.05.2021

Godz. emisji: 14.48

aw

Czytaj także

Facebook tworzy Instagram dla dzieci. Projekt budzi wiele kontrowersji, rodzice protestują

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 09:35
Organizacje zdrowotne oraz rodzice uważają, że wersja Instagrama dla dzieci będzie szkodliwa dla najmłodszych. W tym celu wystosowali list do Facebooka, operatora aplikacji, w którym domagają się porzucenia planów wypuszczenia jej na rynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:27
Zdaniem władz unijnych wprowadzenie ograniczenia w zakresie rozpoznawania twarzy, zwłaszcza w miejscach publicznych, jest potrzebne. - Nasz wizerunek to też dane osobowe. Zgodnie z polityką UE należy je chronić - mówił Kuba Wątor ze Spidersweb.pl.
rozwiń zwiń