Symulator starości uczy empatii i wyrozumiałości

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 15:54
Młodym nie jest łatwo "wejść w buty" seniorów. Nie zawsze zdają sobie sprawę z ograniczeń wynikających wprost z dolegliwości starszego ciała. Może w tym pomóc symulator starości, z którego lekcje empatii, ale i dane do badań, mogą czerpać studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. 
Symulator ograniczeń ruchu może nauczyć nas wrażliwości i empatii wobec seniorów. Formalnie o początkach starości mówi się o wieku 60-65 lat. Symulator starzenia się pokazuje między innymi ograniczenia ruchowe.
Symulator ograniczeń ruchu może nauczyć nas wrażliwości i empatii wobec seniorów. Formalnie o początkach starości mówi się o wieku 60-65 lat. Symulator starzenia się pokazuje między innymi ograniczenia ruchowe. Foto: Shutterstock/Ground Picture
  • Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu można sprawdzić, jak to jest być seniorem. 
  • Przemienienie młodego ciała w ciało 70-latka umożliwia symulator starości - symulator ruchowych ograniczeń. 
  • Młodych może on nauczyć wrażliwości i empatii, ale też będzie wykorzystywany w celach naukowych. 

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu można "wejść w buty" seniora niemal dosłownie. Zakładając kilka obciążeń i dodatkowych urządzeń możemy poznać z jakimi wyzwaniami boryka się już niejeden 70-latek, czy osoby jeszcze starsze. Symulator ruchowych ograniczeń to zestaw, który ma nauczyć empatii i wrażliwości. 

Symulator starości - jak działa

Szymon Majchrzak w Poznaniu spotkał się ze Agnieszką Solach, studentką Uniwersytetu Ekonomicznego, która pomogła mu się przygotować do roli seniora. - Cały zestaw symulatora ruchowego waży około 30 kilogramów - mówi rozmówczyni Czwórki. - Możemy założyć cały zestaw na siebie, lub jedynie skorzystać z kilku elementów. Używając symulatora początkowo nasz organizm próbuje się bronić, chce zachować wyprostowaną postawę młodego człowieka, ale stopniowo sylwetka zaczyna się zamykać pod tym ciężarem. 

W skład zestawu wchodzą obciążenie na stopy, nadgarstki, łokcie, kamizelka, a także specjalne okulary lub słuchawki. Szymon Majchrzak założył obciążenia i okulary symulujące zaćmę. Miał za zadanie przejść korytarzem i odnaleźć salę o numerze 718. - Kolana się pode mną uginają, nogi nie pracują tak jak bym chciał, niemal nie używam kolan, a zataczam nogami takie półkola - relacjonował podczas swego spaceru. - By zobaczyć numerek na drzwiach sali muszę bardzo blisko podejść. 


Posłuchaj
03:45 czwórka czwóka do piątej 11.10.2023 symulator.mp3 Jak działa symulator starości? (Czwórka/Czwórka do piątej)

 

Krótki spacer, kilkanaście metrów, który młodej osobie zajmuje kilka sekund naszemu reporterowi zajął kilkadziesiąt sekund. Symulator starości ma symulować fizyczne i sensoryczne ograniczenia z którymi na co dzień borykają się seniorzy.

Czego uczy symulator starości?

W Poznaniu to urządzenie było prezentowane podczas Nocy Naukowców. Agnieszka Solach zdradziła, że symulator zdecydował się przetestować licealista odwiedzający stanowisko uczelni. - On założył cały zestaw obciążeniowy okulary symulujące jaskrę i ograniczenie symulujące wadę słuchu - wspomina. - Po kilku chwilach wyłączył się z konwersacji, musiał cały czas patrzeć pod nogi, a przyciśnięcie odpowiedniego guzika w windzie zajęło mu sporo czasu.

Dojrzały wiek przynosi ze sobą wiele wyzwań. Niewielu młodych zdaje sobie z nich sprawę. Przymierzenie symulatora może pomóc młodym zrozumieć problemy seniorów, ale może być też wykorzystywane przez studentów i studentki kierunków medycznych, opiekunów osób starszych, badaczy zjawiska jakim jest starość i innych ekspertów. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 15.26

pj

Czytaj także

Zielona terapia ogrodowa. Cieszmy się dźwiękami nadchodzącej jesieni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 17:35
Wielu powie, że najbardziej denerwujący dźwięk świata to bzyczenie komarów, ale okazuje się, że bzyczenie pszczół nas uspokaja. Przyroda wpływa na nas bardzo mocno, w większości przypadków zbawiennie. 
rozwiń zwiń