Kwiatowo - warzywny ogród na balkonie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 18:20
Nie każdy z nas ma ogródek tuż za progiem, jednak to nie stoi na przeszkodzie, by codziennie cieszyć się przyrodą na wyciągnięcie ręki. Sprawdzamy jak kwiatowo-warzywny ogród stworzyć na własnym balkonie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Isa Long/shutterstock.com

Wiosna już się zaczęła, tylko patrzeć jak wszystko dookoła zakwitnie. Możemy zadbać także o zieleń wokół siebie. Niewielki, ale bogaty ogród możemy stworzyć na tarasie, balkonie czy nawet parapecie. Możemy sadzić kwiaty, zioła, ale także warzywa.


Sałatka z własnych roślin

- Na pewno na początek polecam wszelkie liście, czyli wszystko na sałatkę, na kanapki, to co powinno być podstawą każdego posiłku od rana do wieczora - mówi Sebastian Kulis, autor książki "Ogród na cztery pory roku". - Liście są mega zdrowe i bardzo łatwe w uprawie. Możemy więc zasadzić np. szpinak, rukolę, cykorię, roszpunkę i wszelkie sałaty. Są to bardzo łatwe w uprawie rośliny, które tak naprawdę potrzebują tylko odpowiedniego podłoża i wody. Nie są zbyt wymagające i nie potrzebują dużego nasłonecznienia, więc mogą rosnąć nawet w rogu balkonu.

Jak radzi rozmówca Marty Hoppe, rośliny można wysiewać co 2-3 tygodnie. Gdy wyrosną, nic tylko zbierać i zjadać. Wielu z nas decyduje się na balkonową uprawę pomidorów i papryki. - Zawsze warto wybrać, tak zwane, odmiany  karłowate, które szybciej dojrzewają i łatwiej rosną w warunkach miejskich - radzi specjalista. - Ogólnie polecam odmiany karłowate także fasolki czy jarmużu, bo one sobie spokojnie poradzą nawet w mniejszych doniczkach. Tak naprawdę na balkonie możemy uprawiać wszystko, jedyne co nas ogranicza, to miejsce. 

Posłuchaj także:


Większa doniczka - większe możliwości

Najlepiej wybrać większą donicę, bo duża donica oznaczy dużo możliwości. Dodatkowym plusem jest to, że woda z niej tak szybko nie paruje. - W jednej wspólnej donicy można uprawiać jednocześnie kilka roślin. Na przykład posadzić jednego pomidora, dosadzić rukolę, bazylię i oregano - poleca Sebastian Kulis. - To są rośliny, które mają podobne wymagania, więc też nie musimy się bać, że będzie im źle. Od razu mamy sałatkę, która rośnie razem, w jednej donicy.

Warto także posiać na własnym balkonie rośliny, które poprawią jakość naszego powietrza, zasmakują owadom zapylającym i sprawią, że relaks w takiej zieleni będzie zdrowszy i przyjemniejszy.


Posłuchaj
22:26 Czwórka/Ratujemy Świat - Ogród na balkonie 31.03.2023.mp3 Jak stworzyć ogród na balkonie opowiada Sebastian Kulis (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

ProwadziMarta Hoppe

GośćSebastian Kulis (autor książki "Ogród na cztery pory roku")

Data emisji: 31.03.2023

Godz. emisji: 15.15

aw/pj

Czytaj także

Miasto czy wieś - jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 17:09
- Pobyt na wsi wciąż mnie zaskakuje i zachwyca. Okazuje się, że w wielu dziedzinach życia czas się tu zatrzymał, i to jest paradoksalnie ogromna zaleta tego miejsca - mówił o swoim nowym życiu na wsi Krystian Walczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hortiterapia - wiosenny sposób na poprawę kondycji ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 09:00
Już za chwileczkę nasze ogrody eksplodują feerią barw i zapachów. Jak się okazuje, obok walorów estetycznych mają one też działanie terapeutyczne. Hortiterapia może ukoić nasze nerwy i pomóc chorym. 
rozwiń zwiń