Erasmus Play. Jak może pomóc w poszukiwaniu zagranicznego lokum studentom?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 23:00
Erasmus Play to platforma, która została stworzona przez byłych studentów Erasmusa. - Umożliwia studentom  znalezienie sprawdzonego zakwaterowania w całej Europie - mówi Karolina Klekowska. - Jest to dobra opcja zarówno dla polskich studentów, młodych profesjonalistów, stażystów i doktorantów wyjeżdząjących za granicę, ale także tych przyjeżdżających do Polski,
Erasmus Play to platforma, dzięki której można znaleźć lokum w całej Europie
Erasmus Play to platforma, dzięki której można znaleźć lokum w całej EuropieFoto: shutterstock/DavideAngelini
  • Erasmus Play jest platformą umożliwiającą znalezienie sprawdzonego zakwaterowania w całej Europie. 
  • Platforma została stworzona przez byłych studentów Erasmusa, którzy starają się pomóc innym studentom znajdującym się w takiej samej sytuacji jak oni kilka lat temu.
  • O tym, jak działa platforma Erasmus Play, opowiada Karolina Klekowska.  

Jak trudno znaleźć właściwe lokum, wie każdy student, który go poszukiwał. Czasem trudno znaleźć je w Polsce, a co dopiero za granicą.

- Rzeczywiście ciężko znaleźć mieszkanie za granicą, zwłaszcza kiedy nie mamy za bardzo orientacji. Gdy nie wiemy, na jakich stronach możemy szukać, na co w ogóle możemy liczyć, jakie są typowe standardy mieszkaniowe w danym kraju - opowiada gość Czwórki. - Słyszałam, że studenci poszukują ofert wynajmu na różnych stronach i na portalach społecznościowych. Próbują też znaleźć kogoś, kto w poprzednim roku udał się na ten sam kierunek, żeby mieć jakąś pomoc. Wiadomo, że to jest ciężka robota.

Z pomocą ma przyjść same uczelnie, niektóre z nich mają swoją kontakty. Jednak nie zawsze to się sprawdza. - Uczelnie nie mogą za bardzo wejść na ten obszar. Rzeczywiście mogą polecić jakiś akademik, który znajduje się blisko, ale jednak akademiki za granicą nie są tak popularne jak u nas w Polsce - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Więc często ci studenci zostawieni są po prostu na łaskę losu i na swoje własne poszukiwania.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Erasmus Play (@erasmussplay)


Są jednak kraje, w których trudno cokolwiek znaleźć. Należy do nich m.in. Holandia, która ma w ogóle problem mieszkaniowy, Francja i Włochy. - Oni tam rzeczywiście mają dużo studentów zagranicznych. W tych krajach ciężko jest znaleźć jakieś mieszkanie. Nawet jeśli znajdziemy w jakiejś dobrej lokalizacji, to ceny są tak wysokie, że niewielu sobie może na nie pozwolić - zauważa studentka.

Erasmus Play - jak działa platforma?

W poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania za granicą może więc pomóc platforma Erasmus Play. Tworzy ją grupa byłych studentów Erasmusa, którzy starają się pomóc innym studentom znajdującym się w takiej samej sytuacji jak oni kilka lat temu. Jak zaznacza Karolina Klekowska, platforma jest bardzo intuicyjna.

- Jak tylko wejdziemy na stronę, pojawi nam się typowy design wyszukiwarki. Trzeba tam wpisać miejsce docelowe za granicą, do którego chcemy się udać. Pojawiają się różne oferty, a po ich wybraniu zostajemy przekierowani od razu na stronę naszego partnera. Tam możemy już dokonać rezerwacji - tłumaczy gość Czwórki. - Każda z tych ofert jest zweryfikowana i mamy pewność, że są to uczciwi najemcy. Dzięki zastosowaniu różnych filtrów możemy zobaczyć wszystkie informacje dotyczące ceny, kaucji itd.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Erasmus Play (@erasmussplay)


Gwarancja zadowolenia

W tym wszystkim jest także bardzo istotna rzecz dla studentów. - Dopóki on jako najemca nie pojawi się na miejscu i nie powie, że wszystko jest w porządku, to środki za rezerwację nie są przekazywane właścicielowi - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Gdyby w razie czego coś się stało, gdyby coś nie było w porządku, to pieniądze są od razu zwracane.


Posłuchaj
17:09 CZWORKA/Czwórka do piątej - Erasmus Play 13.02.2024.mp3 O działaniu platformy Erasmus Play opowiada Karolina Klekowska (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Z platformy mogą korzystać wszyscy studenci, nie tylko ci biorący udział w programie Erasmus. - Oferta zależy oczywiście od dostępności miejsc, ale na naszej stronie można znaleźć mieszkania, pokoje, i akademiki z całej Europy - zaznacza Karolina Klekowska. - Do platformy dołączyło już 520 miast, a dzięki niej 10 tysięcy studentów znalazło swój nowy dom. 

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Karolina Klekowska (Erasmus Play)

Data emisji: 13.02.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor


Czytaj także

Studia za granicą. Na Elab Education Expo dowiesz się jak i gdzie studiować

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 15:14
Studia za granicą kuszą wielu. Na Elab Education Expo można poznać zagraniczne uczelnie, dowiedzieć się jak i kiedy na nie aplikować, ale też nawiązać międzynarodowe kontakty. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sesja egzaminacyjna - o czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 21:50
Na uczelniach wyższych trwa sesja egzaminacyjna. W Czwórce wraz ze studentami podpowiadamy, jak podejść do swojej pierwszej sesji. 
rozwiń zwiń