Polskie Radio
Section05
szkoła wyższa

Powstał pierwszy w Polsce fundusz venture capital założony przez uczelnię publiczną

Politechnika Warszawska, przy współudziale doświadczonego zespołu ekspertów, powołała do życia fundusz venture capital. To pierwszy w Polsce tego typu fundusz powołany przez uczelnię państwową. Jego celem jest połączenie nauki z biznesem i komercjalizowanie dokonań polskich naukowców i studenckich zespołów działających na uczelniach.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński szkoła wyższa Politechnika Warszawska inwestycje finansowanie start-up

Najlepsze uniwesytety na świecie. Jak "czytać" rankingi uczelni?

- Rankingi są pomocne wtedy, gdy interesują nas najlepsze uczelnie na świecie albo planujemy dalszą karierę akademicką i marzy nam się doktorat na prestiżowym uniwersytecie. Jeśli chcemy nauczyć się konkretnego fachu albo interesują nas studia biznesowe, pozycja w rankingu jest mniej istotna - przekonuje Joanna Adamiak z ELAB Education Laboratory.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski szkoła wyższa Marta Hoppe STYL ŻYCIA NAUKA

Wirtualna Karta Biblioteczna - więcej książek dla lubelskich studentów

Biblioteki wszystkich państwowych uczelni w Lublinie są dostępne dla studentów i pracowników naukowych, a to za sprawą wspólnej inicjatywy jaką jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Student w sieci może teraz wybierać i rezerwować książki w pięciu bibliotekach głównych. Władze poszczególnych uczelni tłumaczą to choćby podobną ofertą dydaktyczną i tymi samymi kierunkami na różnych wydziałach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Piotr Firan Weronika Puszkar biblioteka studenci studia szkoła wyższa

Stypendia - nie tylko dla orłów i wybitnie uzdolnionych

Trwa sezon na stypendia. W Czwórce sprawdzamy, jak się o nie ubiegać. - Ostatnio w naszej kampanii obaliliśmy mit, że stypendium jest tylko dla geniuszy - mówią Weronika Madejek i Kacper Kondracki z mojestypendium.pl. - Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko średnia ocen i wybitne umiejętności naukowe mogą nas predestynować do tego, żeby otrzymać stypendium.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci szkoła szkoła wyższa stypendium Marta Hoppe