Neurokognitywistyka - czego uczy ta dziedzina i dlaczego warto ją studiować?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 16:50
Neurokognitywistyka to kierunek, który łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu. Patryk Szczeciński, student piątego roku tego kierunku, opowiada, czego dokładnie uczą się tam studenci.
Neurokognitywistyka to kierunek, który łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu.
Neurokognitywistyka to kierunek, który łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu. Foto: shutterstock/Sergey Nivens
  • Neurokognitywistyka łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu.
  • Można ten kierunek studiować na Uniwersytecie SWPS. 
  • O programie studiów i korzyściach płynących z ich ukończenia opowiada Patryk Szczeciński, student piątego roku oraz ekspert badań okulograficznych. 

Neurokognitywistyka - na czym polega?

- Na kierunku o nazwie "neurokognitywistyka" studenci poznają psychologię z perspektywy, która pozwala wyjaśnić i opisać ludzkie zachowanie - opowiada gość Czwórki. - Wiedzę uzyskuje się poprzez analizę aktywności mózgu i badanie związków zachodzących między układem nerwowym a procesami poznawczymi i emocjonalnymi człowieka.

Jak zaznacza rozmówca Marty Hoppe, neurokognitywistyka jest kierunkiem interdyscyplinarnym wykładanym na Wydziale Psychologii USWPS. To unikatowe studia z zakresu neuronauki, kognitywistyki i psychologii, których program został opracowany przez wybitnych psychologów i naukowców.Neurokognitywistyka to także statystyka i programowanie

- Wydawałoby się, że to studia bardziej humanistyczno-społeczne, ale jest także dużo biologii, neurobiologii, a także matematyki - opowiada student. - Znajdziemy tam także taki przedmiot jak statystykę i programowanie. To może niektórych odstraszać.

Patryk Szczeciński przyznaje, że mają one uzasadnienie w programie studiów. - Mamy dużo programowania, bo nasz kierunek to trochę połączenie psychologii z neurobiologią, analizą danych i z uczeniem maszynowym - tłumaczy. - Jednak zajmujemy się głównie badaniami na temat mózgu. Tego, jak ludzie myślą, jak czują, jak pamiętają. W obszarze naszych badań jest także świadomość i samoświadomość. Staramy się odpowiedzieć na pytanie, jak ona się w ogóle u nas pojawiła i czy inne istoty - jak zwierzęta, a także twory cyfrowe, jak sztuczna inteligencja - mogą tę świadomość posiadać.

Czytaj także:


Co można robić po ukończeniu neurokognitywistyki?

Jak można przeczytać na stronie szkoły, ukończenie takich studiów pozwala znaleźć pracę w instytutach naukowych i placówkach prowadzących neurorehabilitację, laboratoriach zajmujących się technikami obrazowania pracy mózgu, agencjach badawczych prowadzących badania marketingowe i neuromarketingowe oraz agencjach reklamowych.


Posłuchaj
20:03 CZWORKA/Czwórka do piątej - neurokogniwistyka 03.04.2024.mp3 O studiach na kierunku neurokognitywistyki opowiada Patryk Szczeciński, student i ekspert badań okulograficznych (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

- Nie jest to może wiedza, która od razu zrobi z ciebie programistę i fachowca. Studia stanowią podstawę, którą w niektórych obszarach można rozwijać - opowiada gość Czwórki. - Jestem bardzo zadowolony, że wybrałem ten kierunek, bo czuję, że rozwinąłem się jako człowiek. Wiem już, że pięć lat studiów to nie jest absolutnie koniec mojej nauki. Myślę, że to dopiero początek.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Patryk Szczeciński (student neurokognitywistyki na SWPS, ekspert badań okulograficznych)

Data emisji: 03.03.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/pj/wmkor

Czytaj także

Studia za granicą. Twórz swój profil jak najwcześniej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 20:21
Michał Słowak uczył się w Chinach, studiował w Glasgow i Cambridge. Dziś pomaga innym w wyborze, aplikacji i dostaniu się na najlepsze zagraniczne uczelnie. Jak podkreśla, od najmłodszych lat warto tworzyć swój profil, który daje nam przewagę w rekrutacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doktorat - pomysł na życie. Jak zrobić doktorat z informatyki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 19:19
Dziś o młodych naukowców walczą uczelnie wyższe i świat przemysłu, który też stawia na rozwój naukowy. Dr hab. Piotr Sankowski przekonuje, że warto zostać na uczelni i otworzyć przewód doktorski, by nauczyć się czegoś najlepiej na świecie. Doktorat może być doskonałym pomysłem na życie. 
rozwiń zwiń