Rekrutacja na uczelnie. Jak zapisać się na studia?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 17:30
Matury minęły, czas zapisać się na wymarzony kierunek studiów. Podpowiadamy, jak i kiedy to zrobić. 
Warto skrupulatnie sprawdzić wszelkie terminy rekrutacji na studia
Warto skrupulatnie sprawdzić wszelkie terminy rekrutacji na studiaFoto: shutterstock/ wavebreakmedia

Co prawda wyniki pisemnych matur dopiero w lipcu. Jednak decyzję o dalszej edukacji pora zacząć już podejmować. Warto ten czas wykorzystać na odwiedziny na konkretnych wydziałach, uczestniczyć w wykładach otwartych czy sprawdzić, jak dana uczelnia prezentuje się na przeróżnych studenckich wydarzeniach.

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczących zeszłorocznej rekrutacji, najbardziej obleganą przez studentów uczelnią publiczną w ubiegłym roku była Politechnika Warszawska, niepubliczną natomiast - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Najpopularniejszym zaś kierunkiem studiów była informatyka. Niebawem dowiemy się, jak będzie w tym roku.

Techniczny humanizm na Politechnice Warszawskiej

Są kierunki, gdzie można połączyć humanistyczną duszę ze ścisłymi przedmiotami. - Taki kierunek to administracja i zarządzanie na Politechnice Warszawskiej. Będąc na nich, można liznąć i budownictwa, mechaniki, i architektury. Więc nasza uczelnia naprawdę daje ogromne możliwości - opowiada Klaudia Dutkiewicz, przewodnicząca Komisji Promocji i Współpracy Zewnętrznej z Politechniki Warszawskiej. - Dla osób interesujących się nowymi technologiami jest cały Zakład Administracji i Prawa Nowych Technologii. 


Kierunki uznane od lat

Jak zaznacza gość audycji, w tym roku nie przybędzie nowych kierunków na Politechnice Warszawskiej. Te prowadzone do tej pory cieszą się nieustającą popularnością, a zainteresowanie nimi jest olbrzymie. Wśród kilkudziesięciu kierunków kilkanaście prowadzonych jest w języku angielskim.

- Wśród najpopularniejszych znajdują się kierunki z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych i jest to np. inżynieria i analiza danych - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych najczęściej wybierana jest informatyka i systemy informatyczne. 


Zobacz także

Aby jednak na taki wymarzony kierunek się dostać, trzeba nie tylko o nim marzyć, ale w odpowiednich terminach i miejscach złożyć niezbędne dokumenty. - Rejestracja w elektronicznym systemie rekrutacji trwa do 10 lipca. Tam należy zarejestrować się, następnie wypełnić swoje wyniki matur, wnieść opłatę rekrutacyjną, a następnie, jak już odbierzemy wszystkie zaświadczenia ze swojej szkoły, wgrywamy je do systemu - tłumaczy Klaudia Dutkiewicz. - 18 lipca będzie decyzja, kto zostanie przyjęty. Warto dodać, że na naszej uczelni działa ponad 150 kół naukowych i organizacji studenckich, zespoły artystyczne, sekcje sportowe, a więc dla chętnych atrakcji nie zabraknie.


Technologie elektroniczne i telekomunikacyjne na WAT

W Czwórce sprawdzamy, co nowego w ofercie kształcenia warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej. Tam pojawił się nowy kierunek studiów wojskowych - technologie elektroniczne i telekomunikacyjne. - To unikatowy w skali polskich uczelni wojskowych kierunek o profilu praktycznym, który przygotowuje do zawodu inżyniera-dowódcy w służbach technicznych łączności i informatyki - tłumaczy pułkownik dr inż. Jarosław Bugaj. - W tym roku studia na tym kierunku rozpocznie 26 osób, a w kolejnych latach - 65.

Rozmówca Weroniki Puszkar tłumaczy, że absolwent kierunku technologie elektroniczne i telekomunikacyjne to podporucznik magister inżynier, przygotowany do obsługi nowoczesnych systemów teleinformatycznych instalowanych w nowych typach uzbrojenia, w tym m.in. w czołgach K2 i Abrams. Po studiach przygotowany będzie do obsługi nowoczesnych radiostacji programowalnych oraz systemów łączności satelitarnej.


Rozwiązania dla systemu wsparcia dowodzenia

- Oczywiście taki absolwent będzie zajmować się również empirycznymi rozwiązaniami informatycznymi dla systemu wsparcia dowodzenia, kierowania środkami pola walki, rozpoznaniem oraz monitorowaniem i zwalczaniem zagrożeń w cyberprzestrzeni - wyjaśnia pułkownik. - Jest to zarówno odpowiedź na wyzwania otoczenia wojska, jak i też wyjście naprzeciw nowym rozwiązaniom technologicznym, które są potrzebne i wymagane w Wojsku Polskim.

Kandydaci mają czas na rejestrację tylko do 9 czerwca 2023 roku. Muszą też wypełnić wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Oprócz tego, w połowie lipca, przechodzić będą test sprawności fizycznej, rozmowę kwalifikacyjną i przeprowadzone zostaną badania lekarskie.


Aquamatyka na Uniwersytecie Śląskim

Z Warszawy przenosimy się do Katowic, gdzie na Uniwersytecie Śląskim pojawił się kierunek aquamatyka. - Są to interdyscyplinarne studia inżynierskie dotyczące gospodarowania środowiskami wodnymi. Wśród nowości na naszej uczelni znajdują się też filologie: francuska, hiszpańska i włoska - mówi Jacek Szymik-Kozaczko z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - W tym roku na chętnych czekają 84 kierunki studiów, w tym 5 w języku angielskim, więc w sumie to jest prawie 7 i pół tysiąca miejsc. Na Uniwersytecie Śląskim działa też wiele kół naukowych.


Posłuchaj
23:04 CZWORKA/Stefa Studenta - studia rekrutacja - 6 czerwiec 2023 .mp3 W audycji mówimy o tegorocznej rekrutacji na uczelnie (Stefa Studenta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Klaudia Dutkiewicz (przewodnicząca Komisji Promocji i Współpracy Zewnętrznej z Politechniki Warszawskiej), pułkownik dr inż. Jarosław Bugaj (Wojskowa Akademia Techniczna), Jacek Szymik-Kozaczko (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Data emisji: 06.06.2023

Godz. emisji: 14.15

aw/pj

 

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. Kiedy o tym myśleć, kiedy wybierać i aplikować?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 15:51
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na zagraniczne wyjazdy. Wielu z nich pragnie się w ten sposób usamodzielnić. Inni marzą o karierze naukowej albo chcą zrealizować podróżnicze marzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenckie Noble przyznane. Kto został laureatem?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 11:40
Za nami 14. edycja Studenckiego Nobla. Podczas gali finałowej przyznano nagrody w dziesięciu kategoriach. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.
rozwiń zwiń