Kierowcy kontra rowerzyści - jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 14:06
Sezon rowerowy już rozpoczęty. I na nowo rozgorzał konflikt między uczestnikami ruchu drogowego. My sprawdzimy czy jest sposób, by go rozwiązać, jak poprawić błędy każdej ze stron i sprawić, że wszyscy będą bezpieczniejsi. 
Jak zażegnać konflikty między kierowcami a rowerzystami.
Jak zażegnać konflikty między kierowcami a rowerzystami. Foto: shutterstock/Rocksweeper

O 15.00 w Czwórkowym studiu sprawdzimy czy nasze drogi są bezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu. Każdego roku w Polsce dochodzi do około 3,5 tysiąca wypadków z udziałem rowerzystów. Sezon na jednoślady już się rozpoczął. Sprowadzimy jak zapowiada się ten rok. Co warto poprawić we wzajemnej komunikacji rowerzystów i kierowców? Jakich błędów nie popełniać? 

Z ekspertami porozmawiamy o najczęstszych przyczynach wypadków na drogach i jak można im zaradzić. 

Wśród kierowców samochodów panuje przekonanie, że na rowerzystów trzeba ciągle uważać. Chociaż statystycznie to kierowcy powodują więcej wypadków. A hejt w stronę rowerzystów przejawia się w różny sposób: jechanie blisko roweru, używanie klaksonu, wyprzedzanie. Jak pogodzić te dwie grupy?

Jędrzej Rosiewicz z Czwórkowym mikrofonem ruszy na ulice - tam sprawdzi, jakie zarzuty kierowcy mają wobec rowerzystów i odwrotnie. 

W pierwszej godzinie audycji, tuż po 14.00 przypomnimy, że 24 kwietnia to Europejski Dzień Śniadania. Ten posiłek wyróżniony jest swoim dniem, ale ostatnio pojawiają się badania, które wykazują, że śniadanie nie jest takie ważne, jak uważano. Nabiera jednak znaczenia kulturowego i społecznego.

Jak twierdzi Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej w King’s College London, zwlekanie ze śniadaniem kilka godzin po wstaniu wpływa na utratę wagi, gdyż współcześnie większość ludzi je obiad i kolację znacznie później niż wcześniejsze pokolenia.

Pewien pracownik z pokolenia Z ostatnio stwierdził, że nie może przyjść rano do pracy, bo je wtedy śniadanie z przyjaciółmi. Kiedy rano przejdziemy się ulicami dużych miast, widać dokładnie, że zajęte są wszystkie stoliki. Restauracje prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych propozycji śniadaniowych. To też staje się sposobem na pierwsze randki! Czy śniadanie staje się jednym z ważniejszych punktów życia towarzyskiego Zetek?

W Czwórce sprawdzimy jak zmienia się kultura śniadań, a naszym gościem będzie dietetyczka Monika Kaczorek z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w środę (24.04) o 14.00 zaprasza Weronika Puszkar.

pj


Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta. Jak poprawić relacje między rowerzystą, kierowcą a pieszym?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 13:01
Tylko 56 procent rowerzystów czuje się bezpiecznie podczas jazdy po ulicy razem z samochodami, wynika z badania zleconego przez Rankomat. Źródłem ich obaw są niebezpieczne zachowania kierowców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rower na zamówienie. O customizacji dwóch kółek

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 18:30
Adrian Łucejko projektuje, konstruuje i buduje rowery. Robi to od ukończenia studiów w 2009 roku. - Trafiłem na projektowanie wnętrz, a w rowery wkręcił mnie kolega z ławki. Nie jestem w stanie policzyć, ile modeli już zrobiłem, ale wiem, że moje projekty "jeżdżą" po Stanach Zjednoczonych i po Australii - opowiada gość Czwórki.  
rozwiń zwiń