Dojrzewanie - ciało i emocje. Rzetelna wiedza w sieci w projekcie "Cześć ciało"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 17:50
Ruszyła pierwsza bezpieczna, edukacyjna i darmowa przestrzeń w internecie "Cześć ciało". Została stworzona specjalnie po to, by rozmawiać o dojrzewaniu i o tym, co dzieje się w tym czasie z ciałem i emocjami. O projekcie opowiadają w Czwórce Olga Kwiecińska, pomysłodawczyni fundacji Cześć ciało, oraz Michalina Popko, dyrektor zarządzająca.
Olga Kwiecińska oraz Michalina Popko opowiadają o projekcie Cześć ciało. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Marta Hoppe.
Olga Kwiecińska oraz Michalina Popko opowiadają o projekcie Cześć ciało. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Marta Hoppe. Foto: Czwórka
  • "Cześć ciało" to projekt, który bez tabu i wstydu mówi o dojrzewaniu. Jego pomysłodawczynią jest Olga Kwiecińska, dziennikarka i producentka.
  • W krótkich dynamicznych filmikach młodzi ludzie mogą otrzymać wiedzę na nurtujące ich tematy. 
  • Wypowiadają się eksperci z różnych dziedzin m.in. ginekologii, urologii pediatrii i psychologii. 
  • Na profilu "Cześć ciało" swoimi doświadczeniami z okresu dojrzewania dzielą się także gwiazdy młodego pokolenia. 

Jak wygląda dziś poziom edukacji na temat dojrzewania w polskich szkołach? Wiadomo. Często nijak. Możemy sobie wyobrazić, jaki byłby poziom wiedzy wszystkich, którzy matematyki, historii czy chemii uczyliby się sami, bez pomocy szkoły czy rodziców. I sami szukali informacji w internecie lub u kolegów. Z edukacją o dojrzewaniu tak właśnie jest! Milion pytań, milion barier - i po stronie tych, którzy dojrzewają, i rodziców, których w sumie nikt mądrze nie nauczył. Projekt wziął się więc z chęci pomagania i edukowania.


 "Cześć ciało" - jak narodził się projekt?

- Zaczęło się od tego, że mój syn zaczął dojrzewać i zaczął zadawać pytania. Byłam zaskoczona, że on mi je zadaje, bo wychodziłam z założenia, że chodzi do szkoły więc powinien wiedzieć. Ja co gorsza, jako jego matka nie potrafiłam na te pytania odpowiedzieć - mówi Olga Kwiecińska. - To było chyba dla mnie najbardziej szokujące, bo pochodzę z artystycznego domu, w którym rozmawiało się na różne tematy. Potem zrobiłam tour po przyjaciółkach i okazało się, że tam "hula wiatr", jeśli chodzi o dojrzewanie chłopców, ale także dziewczyn. Pomyślałam, że tak nie może być.

Od momentu, kiedy pojawił się pomysł, do jego realizacji upłynęło trochę czasu, bo było życie rodzinne, COVID, a potem wybuch wojny na  Ukrainie. Olga Kwiecińska od samego początku  aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom i stworzyła wraz z przyjaciółmi namiot "Żywimy na Zachodnim". - Mam impet do załatwiania wszystkiego. Gdy już przestaliśmy trochę pomagać, to uznałam, że ten impet mogę wykorzystać - wspomina pomysłodawczyni projektu. - Uznałam, że jestem w stanie stworzyć filmy do internetu i wiedziałam, że to zrobię. "Cześć ciało" jest dla osób dojrzewających, ale także dla ich rodziców, starszego rodzeństwa oraz osób, które chcą uzupełniać widzę.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Cześć Ciało (@czesccialo)


"Cześć ciało" - odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin

Czasem młodzi ludzie nie wiedzą skąd brać wiedzę dotyczącą kwestii dojrzewania. Rozmowy z rodzicami nie zawsze należą do najłatwiejszych, i nie zawsze jest odwaga, żeby o wszystko zapytać. Dlatego na profilu "Cześć ciało" można znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. - Mamy mnóstwo nagranych filmików zarówno z osobami eksperckimi, jakimi są osoby związane z działami pediatrii, ginekologii, urologii psychologii czy midnfulnes - tłumaczy Michalina Popko. - To są osoby wiarygodne. Lekarze i specjaliści, którzy opowiadają o wszystkim, co jest związane z dojrzewaniem.

Na profilu "Cześć ciało" można znaleźć odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

  • Jaki kolor powinna mieć krew z miesiączki?
  • Co zrobić, kiedy strasznie się pocę?
  • Mam nierówne piersi.
  • Czy to normalne, że penis się odchyla?
  • Pryszcze - wyciskać czy nie?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Cześć Ciało (@czesccialo)


Zróżnicowany przekaz 

Przekaz jest różnicowany, w zależności od tego czy dotyczy dziewcząt czy chłopców. - Mówimy np. o menstruacji, chcemy, żeby chłopcy też o niej się dowiedzieli, mieli uważność na to, jak taką dziewczynę trzeba wtedy traktować - opowiadają rozmówczynie Marty Hoppe. - Ważne też jest, że te filmy dlatego trafiają do osób dojrzewających, bo tam poruszane są wszystkie tematy, łącznie z tabu. Na pytania krótko i konkretnie odpowiadają żywiołowi i temperamentni eksperci. Każdy filmik i zagadnienie jest ciekawe. Mnóstwo filmów jest szokujących mimo, że nie powinny być, bo mówimy wprost o rzeczach, które jednak nie są poruszane. Można zadawać różne pytania, a jeśli zobaczymy, że  w danym zakresie jest wiele  zapytań, to na pewno nagramy na ten temat materiał.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Cześć Ciało (@czesccialo)

Gwiazdy o sobie w okresie dojrzewania

Ważną część projektu stanowią również filmy, w których o swoim dojrzewaniu opowiadają gwiazdy młodego pokolenia. - Wszystkie gwiazdy opowiadają o swoich własnych historiach, niektóre są bardzo wzruszające - tłumaczą gościnie Czwórki. - To też jest ważne, bo wtedy widzimy, że nie tylko nas pewne rzeczy dotyczą. Gwiazdy u nas, to osoby, które są niewiele starsze i dobrze pamiętają swój okres dojrzewania. Jest to punkt odniesienia dla młodych, że nie jestem w tym sam/sama. I to też jest ulga psychiczna, że przez to przechodzili też inni.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Cześć Ciało (@czesccialo)


"Cześć ciało" to nie tylko fizyczność, ale także aspekty emocjonalne i psychiczne, które są zawiązane z okresem dojrzewania. - Mówimy wiele o emocjach, bo dojrzewanie to nie tylko ciało, ale i dusza. Tłumaczymy, dlaczego ważny jest cały ich wachlarz. Psychologowie w filmikach tłumaczą, że smutek także jest potrzebny, czemu złość też się przydaje, i na czym polega - opowiadają gościnie Czwórki. - I też mówimy, co robić, gdy takich emocji jest za dużo. Kiedy i gdzie szukać pomocy. Dajemy informacje, gdzie należy się zgłosić. Nikogo nie zostawiamy samego sobie.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Cześć Ciało (@czesccialo)


Posłuchaj
24:36 CZWORKA/Czwórka do piątej - Cześć ciało Olga Kwiecińska, Michalina Popko 18.06. 2024.mp3 Cześć ciało - o programie i działalności fundacji opowiadają Olga Kwiecińska, pomysłodawczyni fundacji oraz Michalina Popko, dyrektor zarządzająca (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Olga Kwiecińska (dziennikarka, producentka, pomysłodawczyni fundacji Cześć ciało), Michalina Popko (dyrektor zarządzająca)

Data emisji: 18.06.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/pj

Czytaj także

"Skok w dorosłość". Jacy są młodzi - w szkole, w rodzinie, w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 13:24
Ukazał się raport "Skok w dorosłość". To wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Politechniki Wrocławskiej przez Instytut Badawczy IPC. Jest on spojrzenie na młodych, na ich nieustanne poszukiwanie równowagi pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działalność społeczna. Jak się w nią włączyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 12:50
Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski od lat angażują się w akcje społeczne, sami są inicjatorami wielu z nich. W Czwórce podkreślają, że w tej działalności chodzi o efekty - one dają im energię do dalszego działania. 
rozwiń zwiń