Polskie Radio
Section05

uczniowie

Wrócą obowiązkowe prace domowe? Decyzja wkrótce

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała, że decyzja w sprawie ewentualnego powrotu do obowiązkowych prac domowych dla uczniów zapadnie najpóźniej w połowie sierpnia. Zaznaczyła, że wpływ na to będą mieć m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty i opinia nauczycieli. Od kwietnia, zgodnie z nowymi przepisami, w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. W klasach IV-VIII prace domowe nie są obowiązkowe, a zamiast oceny uczeń ma otrzymywać informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy.
Zobacz więcej na temat:  szkoła szkoła podstawowa praca domowa nauczyciel

Czy można nie zgodzić się z oceną kwalifikacyjną wystawioną przez nauczyciela?

Koniec roku szkolnego to nie tylko wyczekiwanie na upragnione wakacje, ale też emocje związane z wystawianiem ocen i roczną klasyfikacją uczniów. Czy uczniowie albo ich rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia, jeśli uważają, że roczna ocena została zaniżona? Jeśli tak, komu to zgłosić? Czy taką ocenę można jeszcze zmienić? 
Zobacz więcej na temat:  szkoła Sława Bieńczycka edukacja nauczyciel oceny w szkole

Koniec z nudą na lekcjach WF? Wychowanie fizyczne od września na nowych zasadach

Sport na świeżym powietrzu i większa różnorodność lekcji WF. To główne rekomendacje dla nowej podstawy programowej wychowania fizycznego, która ma kształtować całożyciową potrzebę podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomą postawę prozdrowotną. Ma ona uwzględnić - zgłaszaną także przez młodzież, m.in. podczas okrągłych stołów uczniowskich - różnorodność dyscyplin sportowych. Nowa podstawa ma być realizowana w szkołach od 1 września 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja wychowanie fizyczne ćwiczenia Ministerstwo Edukacji Narodowej dzieci młodzież ruch otyłość zdrowie zdrowie dziecka

Rewolucja w edukacji. Pracownie sztucznej inteligencji (AI) w szkołach

Sztuczna inteligencja (AI) coraz śmielej wkracza do codziennego życia, a jednym z obszarów, gdzie może odegrać znaczącą rolę, jest edukacja. Do polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych trafi kilkanaście tysięcy pracowni m.in. sztucznej inteligencji, a 100 tysięcy sal lekcyjnych będzie wyposażonych w zestawy do nauki zdalnej.
Zobacz więcej na temat:  szkoła Krajowy Plan Odbudowy edukacja sztuczna inteligencja technologie komputery Ministerstwo Edukacji Narodowej nowe technologie

Czy uczniowie z dysleksją powinni mieć wydłużony czas na egzaminach?

Dysleksja to mówiąc najogólniej odmienny sposób przetwarzania informacji. Czy szkoły powinny dostosowywać warunki egzaminacyjne dla uczniów z tym zaburzeniem i wydłużyć niektórym czas pisania? Temat budzi wiele emocji, zwłaszcza na tydzień przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych. - Matura z polskiego i tak trwa cztery godziny. To długo - mówi w Trójce Andrzej Wyrozembski, dyrektor I LO w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka egzaminy maturalne szkoła dysleksja