Zawód: tłumacz. Jak nie psuć słów?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 14:30
Dobry tłumacz może obronić mizerny tekst, a niedoświadczony może "zepsuć" dobrą . Jak wygląda taka praca i co zrobić kiedy nie da się przetłumaczyć jakiegoś słowa?
Na czym polega praca tłumacza książek?
Na czym polega praca tłumacza książek?Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Khomenko Maryna

Tłumacze literatury to ludzie niezmiernie ważni na rynku książki. Dzięki nim mamy dostęp do wielu pozycji ze świata. Bywa jednak, że o nich zapominamy, skupiając uwagę na autorze książki i fabule. - Decyzje, które podejmuje tłumacz, muszą być przemyślane. I to jest coś, o czym wielu czytelników zapomina. Język polski rządzi się swoimi prawami, a nasza składnia wymusza rozwiązania, które mogą odbiegać od oryginału - tłumaczyła w czwórce tłumaczka prozy i literatury piękne Aga Zano. - Kiedy w źródłowym tekście mam do czynienia z żartem o wydrze, a w moim przekładzie zamiast wydry występuje węgorz, to nie jest to kwestia mojej niewiedzy, tylko tego, że uznałam, że w tym dowcipie w języku polskim lepiej zadziała ryba, a nie krewna łasicy.  

Jednym z najlepszych polskich tłumaczy był Stanisław Barańczak. Pisarz i poeta wykładał polską literaturę na Harvard University., był także autorem licznych, cenionych przekładów z angielskiego, m.in. dramatów W. Szekspira, wierszy Emily Dickinson czy W. H. Audena. 13 listopada obchodzimy 77. rocznicę urodzin Stanisława Barańczaka.

W pierwszej godzinie audycji naszym gościem będzie Anna Spychalska-Grzeszek- z Fundacji Polska Bezgotówkowa. Porozmawiamy o  TOP Women w e-biznesie - bezpłatnym programie edukacyjno-rozwojowy dla kobiet, dzięki któremu uczą się one jak prowadzić firmę opartą o narzędzia cyfrowe. Program odbywa się co roku. W każdej edycji 200+ kobiet kończy kurs certyfikatem. Trwa rekrutacja do najbliższej edycji. Podczas kursu kobiety uczą się, jak ozpocząć prowadzenie własnego biznesu, sklepu internetowego lub innej formy działalności w internecie. 

Sprawdzimy też, czym jest "ślepota barw".  4 proc. ludzi na świecie choruje na daltonizm, czyli ślepotę barw. Dotyczy to głównie mężczyzn. W wielu sytuacjach brak umiejętności rozróżniania barw może być niebezpieczne. Aby temu zaradzić studenci stworzyli aplikację pozwalającą oceniać kolory.

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w poniedziałek (13.11) po godz. 14.00. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

kul


Czytaj także

Maja Sołtysik. Od dziecka z ołówkiem i książką

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 13:44
Szesnastoletnia dziś Maja Sołtysik czyta książki z pasją i na tony. Recenzje publikuje na stronie CzyTa Maja, a od miesiąca ma też swój podcast książkowy. W "Pasjonautach" wspomina swoje czytelnicze początki i głośno zastanawia się, co dalej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Motorowerek", czyli Georges Perec i jego powieść w nowym przekładzie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 10:00
- Z jednej strony mamy wojnę, a z drugiej "Motorowerek" to powieść napisana w stylu farsy. Niektórzy czytelnicy i krytycy mieli Perecowi za złe takie podejście do tematu, tym bardziej że książka ukazała się kilka lat po zakończeniu wojny z Algierią. Trzeba to bardzo uważnie czytać, szukać ukrytych znaczeń, aby zrozumieć, o co autorowi chodzi - mówił w Dwójce tłumacz Rene Koelblen. 
rozwiń zwiń