"Mój film nie broni kazirodztwa"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:50
Już w sierpniu do polskich kin trafi kontrowersyjny obraz "Bez wstydu" poruszający temat erotycznej fascynacji rodzącej się między bratem i siostrą. O filmie i jego przesłaniu Filip Marczewski opowiedział w audycji "Ex Magazine".
Audio

Film "Bez wstydu" swój przedpremierowy pokaz miał na festiwalu w Gdyni. Pełnometrażowy debiut Filipa Marczewskiego jeszcze przed emisją w wielu widzach wzbudzał niechęć i odruch obronny.

- Ludzie mówili mi, że przed zobaczeniem tego filmu bali się, że będą zmuszeni do zaakceptowania punktu widzenia, z którym się nie zgadzają, i że to będzie nieznośne – opowiadał reżyser. – Jednak po obejrzeniu dziękowali mi, że nie starałem się im niczego narzucić - cieszył się w audycji "Ex Magazine" .

Obraz "Bez wstydu" opowiada historię chłopaka (w tej roli Mateusz Kościukiewicz), który zakochuje się w starszej siostrze (Agnieszka Grochowska). Pomimo, że dziewczyna początkowo nie jest zainteresowana względami brata, ostatecznie dochodzi do złamania tabu.

- Ten film nie broni kazirodztwa. On ma zmuszać do refleksji, czy aby nie za łatwo oceniamy innych mówiąc, że coś jest chore i bezwzględnie złe – wyjaśniał Marczewski. Ku temu rodzaju przemyśleniom ma skłaniać również wątek romskiej dziewczyny Irminy, zakochanej w głównym bohaterze. Dziewczyna jest gotowa złamać prawo zwyczajowe jej społeczności i związać się z chłopakiem nie będącym Cyganem.

- Z tego co słyszałem wiem, że ludzie wychodząc z kina zaczynają myśleć o swoim życiu, czy w przeszłości podjęli właściwe decyzje, czy nie skrzywdzili kogoś, albo nie zaprzepaścili szansy na udany związek, ulegając zewnętrznej presji - opowiadał rozmówca Uli Kaczyńskiej.

Ogólnoświatowa premiera "Bez wstydu" będzie miała miejsce na festiwalu w Karlowych Warach. Do polskich kin film trafi w sierpniu. Więcej jego temat dowiesz się słuchając nagrania rozmowy z Filipem Marczewskim.

bch

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: Kiedyś sobie zmienię tych Czechów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 15:08
Największy propagator kultury czeskiej w Polsce opowiedział w Czwórce o tym, skąd wzięła się jego miłość do naszych południowych sąsiadów i przy okazji zdradził jakim kolejnym narodem zajmie się w przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Jungowska: czytanie książek to duże wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 18:05
Aktorka, Edyta Jungowska dwa lata temu zaczęła nagrywać i wydawać książki Astrid Lindgren. Weszła w świat bajek z dzieciństwa i bawi się nimi do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Korwin-Piotrowska : ludzie mnie pytają, dlaczego nie walę w Dodę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 17:36
Polski show-biznes zna na wylot i nie waha się tej wiedzy użyć by demaskować jego kłamstwa i absurdy. W Czwórce dziennikarka przekonywała, że jesteśmy świadkami zmierzchu medialnego świata celebrytów.
rozwiń zwiń