Szymon Hołownia: w wolnym czasie pracuję

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 19:35
- W życiu nie robię pustych przebiegów i z pracą nie rozstaję się nawet na wakacjach - o swoim podejściu do dziennikarstwa i pisarskim nienasyceniu Szymon Hołownia opowiedział w Czwórce.
Audio
  • Rozmowa z Szymonem Hołownią (Czwórka/Ex Magazine)
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia Foto: Wojciech Kusiński

Od kilku lat Szymon Hołownia nie zwalnia tempa. Rokrocznie ukazują się jego nowe książki (w ubiegłym roku aż dwie), do tego dochodzą liczne publikacje prasowe i występy telewizyjne. W rozmowie z Olgą Mickiewicz dziennikarz śmiał się, że jest niezdiagnozowanym przykładem pracoholika: - Zdaje sobie sprawę, że to chora sytuacja, ale mam tak, że po prostu moja praca mnie kręci i mam więcej pomysłów, niż czasu na ich realizację. Nim skończę jedno, to już myślę o drugim – opowiadał.

Obecnie Hołownia jest w przededniu wydania zapisu swoich rozmów o śmierci z księdzem Grzegorzem Strzelczykiem, przeprowadzonych w programie "Gotowi na śmierć",  w kanale Religia TV. W międzyczasie dziennikarz kończy swój największy, jak dotąd, życiowy projekt: – Ta książka roboczo zatytułowana jest "24 godziny chrześcijaństwa na świecie". Przez pół roku jeździłem po całym świecie i próbowałem rozmawiać z moim braćmi w wierze, od Hondurasu po Papuę Nową Gwineę . Starałem się dowiedzieć jak się mają i przy okazji wywietrzyć to straszne polskie przeświadczenie, że świat się kończy na nas – opowiadał gość audycji "Ex Magazine" .

Swoją dziennikarską przygodę Szymon Hołownia zaczął przez przypadek. W czasie nowicjatu w klasztorze dominikanów w Poznaniu został poproszony o prowadzenie kroniki. - Te moje wpisy cieszyły się dużym wzięciem, więc zaproponowali mi żebym napisał tekst do miesięcznika "W drodze". Potem przez kilka miesięcy praktykowałem w "Kurierze Porannym" w Białymstoku. Tego jak się pisze teksty uczyłem się na podstawie gazet, patrzyłem się z czego składają sie artykuły – wspominał.

Dlaczego dziennikarze zdaniem Szymona Hołowni przypominają kałuże, gdzie lubi spędzać wakacje i dlaczego nie został zakonnikiem? Dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

"Zacząłem dostrzegać prawdę o Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 09:00
Kiedyś Mateusz Damięcki zakochał się w Rosji. Dziś marzy o tym, by rozwinąć skrzydła i ma już jasno wytyczony cel. W ciągu 5 miesięcy chce, wraz z przyjaciółmi, przejechać 50 tysięcy kilometrów, odwiedzić 33 kraje i poznać mieszkających tam ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kari Amirian: w pracy kieruję się metodą "małych kroków"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 09:00
Zimą ubiegłego roku wydała płytę, która zdaniem wielu pozostawiła w tyle wszystkie inne podmioty artystyczne na polskim rynku. Nie zdecydowała się jednak na głośną promocję. Woli wychodzić z cienia małymi kroczkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeśli kiedyś zagram rolę amanta, to tylko z własną żoną"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 13:15
Aktor Michał Żurawski opowiedział w Czwórce, jaki jest jego prywatny przepis na sukces, pracę i miłość.
rozwiń zwiń