"Zacząłem dostrzegać prawdę o Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 09:00
Kiedyś Mateusz Damięcki zakochał się w Rosji. Dziś marzy o tym, by rozwinąć skrzydła i ma już jasno wytyczony cel. W ciągu 5 miesięcy chce, wraz z przyjaciółmi, przejechać 50 tysięcy kilometrów, odwiedzić 33 kraje i poznać mieszkających tam ludzi.
Audio

Od jakiegoś czasu popularnego aktora pasjonuje głównie zwiedzanie i odkrywanie świata. Uważa zresztą, że jego zawód ma sporo wspólnego z podróżowaniem. - Jedno z drugim współgra - deklaruje gość Czwórki. - Ale praca zawodowa to dla mnie rzecz bezkonkurencyjna. Zajmuje ogormną część mojego życia i w zasadzie wszystko muszę robić przez jej pryzmat. Inne pasje muszą być z aktorstwem kompatybilne albo na tyle elastyczne, bym mógł je z nim pogodzić.

- W tej chwili wiele się wymaga od aktora - mówi dalej Damięcki. - W cenie jest na przykład sztuka improwizacji. To nie jest dodatkowa jakość, tylko to po prostu wymóg. Aktor musi się przystosować, z kimkolwiek by nie pracował. Zresztą mówi się, że inteligencja to zdolność adaptacji. Podobnie jest na wyprawach: improwizujesz od momentu, kiedy "odpalasz wrotki".
Pasja podróżowania dojrzewała w młodym Damięckim długo. I mimo, że wygodniej byłoby przemieszczać się samolotami i nocować w hotelach, aktor wybiera bardziej „survivalowe” metody. - Od 12 lat kocham się w Rosji - mówi gość Czwórki, który ostatnio zwiedzał ten kraj samochodem. - Celem nadrzędnym tamtej wyprawy było poznanie tego kraju od drugiej strony, bardziej "analogowo", krok po kroku. Spod płaszczyka, namiotu, w którym dotychczas wszystko miałem podane „na tacy”, zacząłem dostrzegać prawdę o Rosji. To zaczęło mnie wciągać. Zdałem sobie sprawę, że specjalne traktowanie w hotelach i na lotniskach, które wynikało z mojej pracy, zmniejsza pole widzenia. A tam są przecież fantastyczni ludzie.

Dlatego aktor postanowił poznać ten kraj takim, jakim jest naprawdę. Połknął przy okazji bakcyla podróżowania i dziś ma ambitny plan: w ciągu kilku miesięcy zamierza odwiedzić 33 kraje! 

Dowiedz się więcej o fascynujących podróżach Mateusza Damięckiego, jego pomysłach na przyszłość, słuchając całej rozmowy z audycji "Ex Magazine" w Czwórce. Zobacz także nagranie wideo ze studia.

(kd)

Czytaj także

Łukasz Simlat: współczuję młodym aktorom

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 13:50
- Szkoła aktorska zupełnie nie przygotowuje do spotkania z rzeczywistością, z którą trzeba się zmierzyć po zakończeniu studiów – mówił w Czwórce aktor, którego ostatnio mogliśmy oglądać w filmie "Wymyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Lubrano i jej długa droga do soulu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 13:50
W Miloopie udzielała się wokalnie przez ponad 11 lat. To szmat czasu, dlatego ostatnio wydała płytę solową: bardzo subtelny i neosoulowy krążek pt. „Respect”. W Czwórce Natalia opowiedziała o tym wydarzeniu, ale... nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sona Hay - malarka, która niesie nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 07:00
Dla Niej to kolor buduje formę, przestrzeń i linię. Tematem jej obrazów są uczucia, emocje, opowieść wyrażona statycznym gestem… O malarstwie, pasji, kulturze ormiańskiej i życiu w Polsce artystka opowiadała w "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mika Urbaniak - artystka o głosie obezwładniającym ból

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:30
Tak mówi o piosenkarce Manuela Gretkowska. - Wszystko, co artysta robi na co dzień inspiruje jego muzykę. Im bardziej poznaje świat tym bardziej poznaje siebie - przyznaje Mika w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Grabowska: w życiu cenię przede wszystkim święty spokój

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 14:00
- Mam taką dewizę, że nie żyje się po to by pracować. Pracuje się po to by żyć - deklaruje znana aktorka w audycji "Ex Magazine".
rozwiń zwiń