Festiwal "Nowa Tradycja 2025". Świeże brzmienie muzyki folkowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 15:55
Już 15 maja startuje 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", wydarzenie, które od lat łączy tradycję z nowoczesnością, inspirując artystów i słuchaczy do odkrywania korzeni muzyki ludowej w zupełnie nowym wydaniu.
Piotr Kędziorek opowiedziało festiwalu Nowa Tradycja
Piotr Kędziorek opowiedział o festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: Czwórka

Piotr Kędziorek - dyrektor Radiowego Centrum Kultury Ludowej i redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia, rozmawiał w "Audycji słowno-muzycznej" z Damianem Sikorskim o tegorocznej edycji "Nowej Tradycji". Jak podkreślał, to święto kultury na wielu płaszczyznach - miejsce spotkań artystów, melomanów, rodzin z dziećmi i twórców z różnych środowisk muzycznych. Podczas festiwalu muzyka folkowa staje się przestrzenią do dialogu z jazzem, elektroniką czy awangardą. - Folk nie szuka miejsca dla siebie - to muzycy, często utytułowani, sięgają po tradycję jako źródło inspiracji - mówi dyrektor RCKL.

Konkurs - serce festiwalu

Centralnym punktem festiwalu pozostaje konkurs "Nowa Tradycja", który co roku przyciąga artystów o różnych stylach i formach muzycznego wyrazu. Wśród tegorocznych uczestników są zarówno debiutanci, jak i doświadczeni muzycy, a nawet była jurorka konkursu, która zdecydowała się na odważny krok i poddała swoją twórczość ocenie jury. Finaliści wybierani są przez dziesięcioosobowe grono redaktorów i ekspertów muzycznych Polskiego Radia, w tym prowadzącego znanego z Czwórki - Damiana Sikorskiego. - Szukamy świeżości, pomysłowości, odwagi artystycznej i emocjonalnej siły przekazu - tłumaczy redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia. Jury nie tylko ocenia umiejętności techniczne, ale również oryginalność i sposób reinterpretacji muzyki tradycyjnej.

Laureaci i nagrody

Zwycięzcy konkursu otrzymują prestiżowe nagrody - Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca, Nagrodę Fryderyka Chopina, Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty, czy Nagrodę Czesława Niemena. Przyznają je zarówno profesjonalne jury, jak i redakcje radiowej Jedynki, Dwójki i Czwórki. - To nie tylko prestiż, ale również szansa na dalszy rozwój artystyczny i promocję twórczości finalistów - podkreśla gość "Audycji słowno-muzycznej". 

Koncerty i wydarzenia towarzyszące

Choć konkurs to trzon festiwalu, nie brakuje również wydarzeń towarzyszących. W programie m.in.:

  • Wernisaż wystawy Czarli Bajki – artystki odpowiedzialnej za wiele kultowych okładek płyt folkowych,
  • Spotkanie autorskie z Maćkiem Rychłym i Tomaszem Janasem, pionierami sceny folkowej w Polsce,
  • Koncerty dla dzieci i warsztaty muzyczne w niedzielę,
  • Koncerty laureatów poprzednich edycji i zaproszonych gości z kraju i zagranicy – w tym z Mauretanii i Polski. W tym roku zagrają m.in. Suferi – zeszłoroczni zwycięzcy, Kapela ze Wsi Warszawa, Radical Polish Ensemble - laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2024 oraz Sekunda i Basałyki.

Odwaga i autentyczność

Festiwal "Nowa Tradycja" to nie tylko prezentacja muzyki ludowej, ale przede wszystkim laboratorium nowoczesnej kultury, gdzie artyści nie boją się przekraczać granic i mierzyć z tradycją po swojemu. - Muzyka to ocean, w którym pływają najpiękniejsze emocje i pomysły - podsumowuje Piotr Kędziorek. Festiwal będzie trwał od 15 do 18 maja, a wszystkie wydarzenia odbywają się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. To wydarzenie, które pokazuje, że tradycja nie musi być zamknięta w muzeum - może żyć, zmieniać się i inspirować kolejne pokolenia.

***

gV

Czytaj także

Festiwal "Nowa Tradycja". Deskansenizacja muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 15:00
"Nowa Tradycja" odmienia słowo "źródła" przez wszystkie przypadki. W tym roku Festiwal Folkowy Polskiego Radia odbędzie się po raz 25. - Na początku artyści inspirowali się nagraniami ludowymi, teraz sami jeżdżą na wieś i uczą się muzyki bezpośrednio od tamtejszych mistrzów - mówi Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
rozwiń zwiń