Wakacje. Co nam przeszkadza efektywnie odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 13:07
- Powodów jest kilka. Niektórzy nie potrafią się odłączyć od pracy i od sieci. Często sprawdzamy maile, media społecznościowe, sprawdzamy, co się dzieje na świecie - mówi Małgorzata Szumska, podróżniczka i pisarka. - W wolnym czasie dostarczamy wiele bodźców do naszego mózgu i to sprawia, że nie możemy odpocząć.
Małgorzata Szumska podpowiada, jak skutecznie odpocząć w wakacje
Małgorzata Szumska podpowiada, jak skutecznie odpocząć w wakacjeFoto: fokke baarssen4637
  • Wakacje w pełni, a my w Czwórce podpowiadamy, jak skutecznie odpoczywać. 
  • Naszą przewodniczką po tym temacie jest Małgorzata Szumska, podróżniczka i pisarka oraz autorka książki "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania".

 

Wakacje - czy wiesz, jak wypoczywać?

Wakacje, słońce, relaks, a my po naszym urlopie wcale nie czujemy się wypoczęci. Ma na to wpływ wiele czynników. Według gościa Czwórki jednym z nich jest fakt, że po prostu nie wiemy, jak wypoczywać. - Mało osób zadaje sobie pytanie "co ja lubię robić w wolnym czasie?". Jedziemy w utarte miejsca: w góry, nad morze, gdzieś, gdzie jest dużo turystów - tłumaczy. - Wyznaczamy sobie cele i mówimy, że musimy coś zrobić. Liczba atrakcji, które sobie zapewniamy, i miejsc, które musimy zobaczyć, dostarcza wielu bodźców.

- Czasem chodzi o to, żeby sobie odpuścić, wyłączyć telefon, poleżeć, odpocząć i przede wszystkim zapytać siebie "kiedy ja tak realnie wypoczywam?" - podkreśla. - Potem zafundować sobie tego typu wypoczynek, zamiast udowadniać coś sobie i innym, mieć super zdjęcia na media społecznościowe i chwalić się kolejnym wyjazdem. To nie zawsze jest potrzebne naszej głowie.

 Małgorzata Szumska zwraca uwagę, że na wakacjach także prowadzimy niezdrowy tryb życia. - Kładziemy się późno spać, pijemy rzeczy, które niekoniecznie dobrze na nas działają - zauważa. - Jemy niezdrowe jedzenie, bo chcemy sobie pofolgować, a to także wpływa źle na nasz organizm.

 

Co pomaga w efektywnym odpoczynku?

Jak radzi gościni Czwórki, jeśli chcemy naprawdę wypocząć w wakacje, powinniśmy spędzać więcej czasu w naturze, bez telefonu i bez bodźców zewnętrznych. Jeść zdrowiej, pić więcej wody i zadbać o siebie.

- Kluczowe jednak jest pytanie, co lubię robić w wolnym czasie i jak ja lubię wypoczywać. Czasem trudno to pogodzić, gdy jedziemy większą ekipą i ja np. lubię leżeć i patrzeć na drzewa, a partner potrzebuje sportów ekstremalnych. Na to też jest rada, możemy się na jakiś czas rozdzielić i spędzić czas osobno - zauważa podróżniczka.


Posłuchaj
21:46 CZWORKA/Świat 4.0 - Wakacje, odpoczynek 10.07.2024.mp3 Małgorzata Szumska podpowiada, jak skutecznie odpoczywać w wakacje (Świat 4.0/Czwórka)

 

 

- Przede wszystkim jednak pozwólmy sobie na nudę, bo nas uczono, że inteligentni ludzie nigdy się nie nudzą. Tym wyrządzono nam ogromną krzywdę, bo nuda jest nam bardzo potrzebna - podkreśla gościni Czwórki. - Jest wiele badań naukowych, które potwierdzają, że potrzebujemy czasem się nudzić i nie ma w tym nic złego.


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Małgorzata Szumska (podróżniczka, pisarka, autorka książki pt. "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania")

Data emisji: 9.07.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/wmkor