Szkolne festiwale Explory mają za zadanie wciągać dzieciaki w projekty naukowe i te z dziedziny sztuki. - Nasz festiwal zaczyna się od pasji. Można być dzieciakiem, ale też starszym dzieciakiem i młodszym dorosłym. Cały festiwal Explory dotyczy ludzi między 13 a 20 rokiem życia. To końcówka szkoły podstawowej, cała szkoła średnia i kawałek studiów - mówi Robert Pruszczyński, koordynator Szkolnych Festiwali Explory.
19:50 PR4_25.02.2025_9.13_Poranek Czwórki 9.13.26 9.33.16.mp3 O Explorach opowiada Robert Pruszczyński, koordynator Szkolnych Festiwali Explory (Poranek Czwórki/Czwórka)
Konkurs Explory, w którym startują młodzi naukowcy, projektanci, organizowany jest w tym roku już 14. raz. Można się do niego zgłaszać do 28 lutego - do godziny 23.59. Od 2017 roku inicjatywa bogatsza jest o odsłonę szkolną, w której eksperci wspierają lokalne wydarzenia naukowe w całej Polsce.
Takie szkolne festiwale to wydarzenia, które przynoszą wiele korzyści szkolnym społecznościom. - Na początku jest wielka cisza i sala gimnastyczna - mówi gość Dominiki Płonki. - Potem pojawiają się plakaty o tym, czego dotyczy projekt, a może dotyczyć bardzo różnych rzeczy. Przy plakatach pojawiają się autorzy, a potem cała społeczność szkolna, która pyta, rozmawia, a pomysły są prezentowane. Nie brakuje też jurorów, naukowców i naukowczyń, którzy zadają wnikliwe pytania. Jest też nagroda - możliwość awansu do półfinału dużego konkursu Explory.
Zobacz także:
Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator Explorów, zajmuje się promocją nauki. - W ramach naszych działań mamy wspomniany konkurs i szkolne festiwale, ale także inne działania popularyzujące wiedzę - warsztaty, wykłady, z którymi jeździmy po całej Polsce. Szkoły się do nas zgłaszają, organizują szkolne Explory na miarę własnych potrzeb i możliwości, a my je w tym wspieramy - wyjaśnia gość Czwórki. - Szkolne festiwale Explory powstały z oddolnej potrzeby samych szkół.
Dziedzin nauki jest wiele. Co ciekawe, Explory nigdy nie mają tematu przewodniego. Robert Pruszczyński tę koncepcję nazywa szerokimi ramionami, do których każdy projekt może się przytulić. - Przede wszystkim trzeba mieć zainteresowania, determinację, pasję. Można zgłaszać się z różnymi tematami. Wśród zgłoszeń do tej pory było wiele aplikacji, ale też pomysły na klawiaturę czy buty dla osób z niepełnosprawnościami. Zdarzają się też projekty badawcze, np. dot. wpływu herbaty na uzębienie, i wiele, wiele innych pomysłów.
***
Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"
Prowadząca: Dominika Płonka
Gość: Robert Pruszczyński (koordynator Szkolnych Festiwali Explory)
Data emisji: 25.02.2025
Godzina: 8.13
pj/kor