Explory Tour 2024 - co będzie się działo we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 21:15
Już niedługo żółty autokar Explory Tour pojawi się we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. - W tych trzech miastach będziemy udowadniać, że naukowymi sposobami i naukowym podejściem jesteśmy w stanie np. naprawiać lokalne problemy zgłoszone przez młodych ludzi - mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Na Explory każdego roku czekają młodzi naukowcy i wynalazcy.
Na Explory każdego roku czekają młodzi naukowcy i wynalazcy.Foto: Piotr Hukało i Karol Stańcza
  • Explory to program dla młodych innowatorów.
  • Konkurs adresowany jest do osób w wieku 13-20 lat i daje szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki.
  • To także szansa na zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.
  • Zwycięzców poznamy w październiku 2024 roku. 
  • Jednak już od 6 czerwca zaczyna się Explory Tour, na którego trasie znajdą się Wrocław, Warszawa i Olsztyn. 
  • Partnerem Festiwalu Explory 2024 jest Czwórka.

Explory co to jest?

Explory to największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Od lat patronem medialnym wydarzenia jest Czwórka. Explory tworzy społeczność innowatorów i naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów.  

- Zależy nam na tym, żeby młodzież miała przestrzeń do realizowania swoich pomysłów. Chcemy ich w tym wspierać i łączyć z autorytetami ze świata nauki oraz z ekspertami od biznesu - mówi gość Czwórki. 

Flagową inicjatywą Explory jest konkurs, który w tym roku odbywa się po raz 13. W styczniu poznaliśmy wyniki rekrutacji, która trwała od jesieni 2023 roku. W tej edycji, jurorzy zakwalifikowali 161 projektów, do finału, który odbędzie się w październiku, może zakwalifikować się 35 z nich. Zwycięzców poznamy na jesieni. 


Explory Tour - jakie miasta na trasie?

Explory to nie tylko konkurs, ale także regionalne festiwale, a w tym roku to także żółty autokar, który będzie jeździł po Polsce. - 6 czerwca ruszamy w Explory Tour. Odwiedzimy Wrocław, Warszawę i Olsztynie, gdzie będziemy namawiać młodych ludzi, żeby lokalne problemy próbowali rozwiązać naukowymi i start-up’owymi sposobami. Nasze spotkania będą miały charakter konsultacji społecznych, więc zapraszamy także samorządy. Jeszcze można się zgłaszać - tłumaczy Ewa Babicka. - Zapraszamy na wydarzenia, które mogą trochę zainspirować i pokazać, że nauka to nie jest tylko siedzenie w laboratorium, ale może pomóc w codziennym życiu. W odwiedzanych przez nas miastach będziemy udowadniać, że naukowymi sposobami i podejściem jesteśmy w stanie np. naprawiać lokalne problemy, zgłoszone przez młodych ludzi.

 

Młodzi uczestnicy konsultacji społecznych

Jak zapowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar, w każdym z warsztatów będą brali udział uczestnicy Explorów, młodzi ludzie, którzy już zrealizowali swoje projekty badawcze.

- To są osoby, które już mają albo własne firmy, albo jakieś zaawansowane projekty, np. patenty, więc będą też źródłem inspiracji. Już pierwszy nasz przystanek we Wrocławiu 6 czerwca. Tam gośćmi będą m.in. Wiktoria i Zosia z Kwidzyna, które zalazły swój własne alternatywne paliwo Polikarbazol, jako ratunek dla alternatywy paliw kopalnych - tłumaczy Ewa Babicka. - Na spotkaniach czekamy na pomysły młodych, bo to z nich tak naprawdę wszystko wyniknie. Myśl przewodnia w Explorach jest taka, że my mamy już 13 lat doświadczenia Fundacji w prowadzenia projektów badawczych. Mamy też przekonanie, że mnóstwo, problemów jesteśmy w stanie rozwiązać dzięki naukowym metodom. I tak naprawdę tym się będziemy dzielić z młodymi, co może być ciekawym i inspirującym elementem dla każdego. 


Posłuchaj
12:11 CZWORKA/Czwórka do piątej - Explory Tour 28.05.2024.mp3 O Explory Tour 2024 opowiada Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Ewa Babicka (Fundacja Zaawansowanych Technologii) 

Data emisji: 28.05.2024

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Akcja Inspiracja. "Motywujemy do działania młodzież z małych miast"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 18:30
Ogólnopolska Akcja Inspiracja to spotkania, które mają na celu aktywizację młodzieży w lokalnych społecznościach. - Młodzi ludzie nie zawsze wiedzą, gdzie szukać inspiracji do działania, my dajemy im dostęp do nowych, ciekawych możliwości - tłumaczy Weronika Szewczuk z Our Future Foundation. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

PISA 2022 - badanie umiejętności uczniów. Polscy piętnastolatkowie radzą sobie nieźle

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 16:51
Umiejętności polskich piętnastolatków są powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z UE oraz krajów OECD - wynika z najnowszego badania PISA 2022. To dobra informacja dla szkół, ale jest też aspekt, który niepokoi. 
rozwiń zwiń