Co znajdziemy w tegorocznym programie Pokoju na lato?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2025 15:02
W pierwszym wydaniu nowej audycji, "Pokoju Marty", zapraszamy na rozmowy o tegorocznym programie przestrzeni Pokój na lato, a także o miejskich zapachach według Julii Barbasiewicz oraz o tworzeniu zielnika razem z artystkami z kolektywu Chwaściarnia.
Pokój na lato - zaprasza już 11. raz
Pokój na lato - zaprasza już 11. razFoto: mat.pras.

"Jesteś latem na całe zło" - to hasło tegorocznego sezonu w Pokoju na lato. Sprawdzamy, co i dlaczego znalazło się w tegorocznym programie letniego pawilonu edukacyjno-kulturalnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Szukamy odpowiedzi na pytanie, jaka jest rola kultury w rozwiązywaniu współczesnych problemów? Co łączy mieszkańców Warszawy? Jak odnaleźć spokój w niepewnych czasach? O tym porozmawiamy z Agatą Balcerzak, specjalistką Działu Projektów Kulturalnych Instytutu Stefana Starzyńskiego, oraz Joanną Sosnowską z podcastu "Techstorie".

Czytaj też:

Następnie opowiemy, jak szukać zapachów w mieście - czym pachnie miasto? Na to pytanie odpowie Julia Barbasiewicz, absolwentka Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich na warszawskiej ASP, współpracująca z Muzeum Warszawy, gdzie od ponad roku prowadzi warsztaty olfaktoryczne. Gościni audycji skomponowała dwa zapachy towarzyszące wydarzeniom kulturalnym, w tym jeden dla Osiedla Jazdów.



Tworzenie zielnika to dla wielu powrót do dzieciństwa. Po latach może przynieść jednak równie dużą frajdę. Do studia Czwórki zaprosimy Manię Łupinę oraz Zuzannę Szymłowską z kolektywu Chwaściarnia - pracowni budowania relacji z roślinami poprzez artystyczne praktyki zielarskie, zrzeszającej badaczki i artystki pracujące z roślinami. Grupa praktykuje partyzantkę ogrodniczą, miejskie zbieractwo, tworzy zielarskie receptury, prowadzi warsztaty i spacery w obszarze etnobotaniki i sztuki.

***

Na audycję z cyklu "Pokój Marty" w środę (2.07) o godz. 18.00 zaprasza Marta Zinkiewicz.

kajz/k

Czytaj także

Natura w mieście - jak poprawić jakość życia mieszkańców miast?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 16:48
W miastach żyje ponad 60% procent wszystkich Polaków, a według przewidywań ta liczba wzrośnie do ponad 70% w najbliższych 20 latach. Jak jednak zapewnić aż tak obszernej grupie ludzi dostęp do zieleni i natury, a przy okazji ograniczyć negatywne skutki urbanizacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przystrzyżone trawniki są już niemodne - nastał czas dzikiej zieleni w miastach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 16:05
Między betonem i zgiełkiem wielkich miast można znaleźć dużo zielonych terenów - kiedyś były to głównie przystrzyżone trawniki z pojedynczymi drzewami. Jednak teraz coraz częściej stawia się na bardziej naturalne, dzikie obszary, zamieniając trawniki w bioróżnorodne łąki kwietne, a drzewa w kieszonkowe lasy. Jak się okazuje, to nie tylko kwestia gustu, ale również szereg zalet nie tylko dla środowiska naturalnego, a także dla zdrowia mieszkańców.
rozwiń zwiń