Drogowskazy Czwórki - ruszamy w Polskę! Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 08:30
Odwiedziliśmy już Ustrzyki Dolne, byliśmy także w Sejnach, Łomży, Tarnowie i Pułtusku. Dziś zawitaliśmy do Olkusza.
Audio
  • Drogowskazy Czwórki: rozmowa z drem Radosławem Lolo, pułtuszczakiem z wyboru o tym, dlaczego Narew to druga królowa polskich rzek (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: deszcz meteorytów w Pułtusku? O ciekawych momentach w życiu miasta opowiada m.in. nasza słuchaczka pułtuszczanka, Magdalena Masłowska (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: przysmaki Pułtuska, rekonstrukcja Odsieczy Wiedeńskiej i wizyta w amatorskim teatrze, który… jeszcze nie ma nazwy (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki w Pułtusku: dlaczego wolontariusze z całego świata chętnie tu przyjeżdżają? (4 do 4/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: historia Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem, oraz rewitalizacja olkuskich podziemi - tworzenie podziemnej trasy multimedialnej (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: odwiedziny na zamku Rabsztyn. O historii warowni leżącej na szlaku Orlich Gniazd opowiada Jacek Sypień. Spotkanie z Arturem Payerhinem z Bractwa Rycerskiego Kruk (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: plenerowe studio Czwórki odwiedzili muzycy z zespołu Wataha Drums, którzy powiedzieli o działającym w Olkuszu teatrze amatorskim Glutaminian Sodu. Sprawdziliśmy także, co zobaczyć można w jednym z najlepszych w Polsce muzeów Afrykanistycznych (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Olkusz to trasy rowerowe, szachowa Akademia Karpowa, od września będzie tu też prawdziwy raj dla rolkarzy i deskarzy. O realizowanym już projekcie Skate Plaza opowiada Dariusz Murawski, dyrektor MOSiR (4 do 4/Czwórka)
Reporterzy Czwórki, którzy zwiedzają Polskę
Reporterzy Czwórki, którzy zwiedzają PolskęFoto: Czwórka

Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi dziedzictwem kulturalnym miejsc położonych z dala od znanych i uczęszczanych szlaków oraz zaprezentowanie ciekawych inicjatyw społeczno-kulturalnych, w które angażuje się młodzież z odwiedzanych miejsc.

Akcja "Drogowskazy Czwórki" potrwa do 30 sierpnia. Wysłannicy Czwórki odwiedzą w sumie 18 miejscowości.

Dotychczas byliśmy w Ustrzykach Dolnych, a także w Sejnach, gdzie miedzy innymi spacerowaliśmy po opuszczonym klasztorze i słuchaliśmy koncertu tamtejszej orkiestry dętej oraz hejnalistów. Byliśmy także w Łomży, o której dowiedzieliśmy się m.in., że "muzyką stoi", porozmawialiśmy z młodymi łomżyńskimi tancerzami z Crazy Twisting Group, oraz DJ-em i producentem odnoszącym sukcesy na całym świecie, Tomem Foresterem. O tym, jakie skarby znaleźć można na dnie Narwi opowiedzieli nam członkowie klubu płetwonurków "Podwodny Jeleń".

Odwiedziliśmy także Tarnów, po którym oprowadzali nas sami słuchacze Czwórki. W Pułtusku poznaliśmy historię deszczu meteorów, która do dziś wzbudza emocje i nadzieje na cenne znalezisko i dowiedzieliśmy się, czemu Narew to druga królowa polskich rzek. Próbowaliśmy także tamtejszych przysmaków.

Justyna
Justyna Majchrzak, reporterka
w Pułtusku i Olkuszu/fot. Czwórka

W piątek wybraliśmy się do Olkusza, a w najbliższy wtorek wybierzemy się do Płocka. Poza tym w lipcu odwiedzimy jeszcze: Kłobuck (26.07) i Skierniewice (30.07). Trasa sierpniowa rozpocznie się w Kaliszu (2.08), a następnie poprowadzi przez: Sieradz (6.08), Jarocin (9.08), Oleśnicę (13.08), Chodzież (16.08), Świdnicę (20.08), Połczyn Zdrój (23.08), Kłodzko (27.08) i zakończy w Świnoujściu (30.08). Wyjazdom towarzyszyć będzie kampania promocyjna "Pokaż nam swoje miasto: Czwórka szuka przewodników", zachęcająca mieszkańców odwiedzanych miejsc do promowania lokalnych inicjatyw.

Czwórka zaprasza do słuchania i oglądania relacji z trasy, w każdy wtorek i piątek, w audycjach "Poranek Online" (godz. 06.00-09.00), "W 4 Oczy" (godz. 09.00-11.00), "Stacja Kultura" (godz. 11.00-13.00) i "4 do 4" (godz. 13.00-16.00). Prezentowane w nich będą relacje reporterskie, wywiady oraz materiały dziennikarskie, ukazujące dane miejscowości i odbywające się w nich wydarzenia. W ramach akcji Czwórka uruchomi aplikację mobilną, która stanie się interaktywnym, wypełnionym materiałami audio oraz video przewodnikiem po odwiedzanych miastach.

Aplikację, która obecnie dostępna jest na telefony z systemem Android (a już wkrótce na pozostałe) pobrać można tu: http://goo.gl/pgo0U

/

 

Koproducentem "Drogowskazów Czwórki" jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

/

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszyce - kulturalne centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:10
To pierwsze słowackie miasto, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Za trzy lata tę funkcję przejmie Wrocław.
rozwiń zwiń