"Greenwood to bardzo elegancki młody człowiek i ciekawy kompozytor"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 13:02
Przygoda Johna Greenwooda z muzyką filmową rozpoczęła się w 2003 roku, gdy artysta stworzył podkład do filmu dokumentalnego "Bodysong". Dziś lider Radiohead ma na koncie m.in. współpracę z Krzysztofem Pendereckim i ścieżkę dźwiękową do filmu "Mistrz".
Audio
  • Jak powstawała muzyka Johna Greenwooda? - materiał Kamila Jasieńskiego

W debiutanckim solowym projekcie Greenwooda, niszowym dokumencie pt. "Bodysong", ścieżka dźwiękowa odkrywała kluczową rolę, ponieważ nie było tam dialogów. Dziś Greenwood ma na swoim koncie sporo głośnych muzyczno-filmowych pereł. Jest autorem m.in. ścieżek dźwiękowych do filmów "Musimy porozmawiać o Kevinie", oraz "Norwegian Wood", czy "Aż poleje się krew". Ostatnio Greenwood stworzył także muzykę do głośnego obrazu w reżyserii Paula Thomasa Andersona pt. "Mistrz", który niedawno wszedł na ekrany polskich kin.

W 2011 roku Greenwood współpracował ze znakomitym polskim kompozytorem, Krzysztofem Pendereckim. Obaj muzycy nagrali razem płytę, która ukazała się w marcu tego roku i na którą składały się dwie kompozycje słynnego Polaka z lat 60.

– Na początku traktowałem tę współpracę jako żart, nie brałem jej na poważnie. Nie wiedziałem nawet, kim jest ów Greenwood, ale za to wiedziała to moja córka – wspomina Krzysztof Penderecki. – Spodziewałem się, że przyjdzie ktoś z "afro look", obwieszony świecidełkami. Okazało się, że to jest bardzo elegancki młody człowiek. Muszę powiedzieć, że jego utwory są bardzo osobiste i jest bardzo ciekawym kompozytorem.

Na ścieżce dźwiękowej do filmu "Mistrz", stworzonej przez Greenwooda można usłyszeć 11 autorskich utworów, wykonanych m.in. przez London Contemporary Orchestra.

By dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości Johna Greenwooda, posłuchaj całego materiału Kamila Jasieńskiego ze "Stacji Kultura".

(kd)

Czytaj także

Koncert Łąki Łan w Czwórce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 17:00
Łąki Łan to polski zespół, grający - według samych muzyków - "łąki funk”, a zdaniem recenzentów - połączenie muzyki punk oraz funk. Zapraszamy do obejrzenia reemisji koncertu w "Ministerstwie dźwięku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamp! o swojej nowej płycie: jest w 100 procentach nasza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 10:00
Byli bezkompromisowi, nie poddali się naciskom wytwórni, które oferowały im umowy niezgodne z tym, co sobie wymarzyli. Dziś, po kilku latach, wydają pierwszą płytę i są zgodni: zrobiliśmy to tak, jak chcieliśmy, a satysfakcja jest ogromna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hey: jesteśmy nierockandrollowi

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 15:45
Na okładce swojej najnowszej płyty muzycy "Hey" siedzą karnie przy szkolnych drabinkach, niczym uczniowie podstawówki. W Czwórce przyznali, że ich życie rzeczywiście jest po prostu "grzeczne" i z przysłowiowym "rock'n'rollem" nie ma nic wspólnego.
rozwiń zwiń