Dubaj - najwyższy wieżowiec świata

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 14:39
Wieżowiec wznosi się na wysokość 828 metrów

Emir Dubaju oficjalnie otworzył najwyższy wieżowiec świata. "Burj Khalifa" ("Wieża Khalifa") wznosi się na wysokość 828 metrów. Koszt budowy tej potężnej konstrukcji wyniósł półtora miliarda dolarów.

W ceremonii otwarcia wzięło udział 6 tysięcy gości. W przemówieniu emir Dubaju zmienił nazwę wieżowca z Wieży Dubajskiej na Wieżę Khalifa, w ten sposób honorując prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalifa ibn Zaid an-Nahajana, który w znaczący sposób przyczynił się do sfinansowania tego przedsięwzięcia.

Strzelisty budynek zwieńczony iglicą odebrał tytuł najwyższego budynku wieżowcowi Taipei 101. Drapacz chmur na Tajwanie ma jedynie 509 metrów wysokości. Wieża Khalifa jest też prawie dwa razy wyższa od nowojorskiego Empire State Building. Prześcignęła też pod względem wysokości najwyższą konstrukcję wzniesioną przez człowieka. Nieistniejący już maszt radiowy w Konstantynowie koło Gąbina wznosił się na wysokość 646 metrów. Ze względu na wysokość, temperatura na wierzchołku "Burj Khalifa" ma być średnio o 10 stopni niższa, niż na poziomie ziemi.

Wieżowiec posiada 160 pięter użytkowych, choć całkowita liczba kondygnacji wynosi 206. Budynek ma powierzchnię 500 tysięcy metrów kwadratowych. Urządzono w nim ponad tysiąc luksusowych apartamentów, 49 pięter przeznaczono na biura, znalazł się tam także 160-pokojowy hotel zaprojektowany przez Giorgio Armaniego. Przewiduje się, że w budynku będzie pracować i mieszkać około 12 tysięcy osób.

Na 76. piętrze znajduje się basen, na 158. piętrze - meczet, a na 124. punkt obserwacyjny, co również stanowi rekordy wysokościowe. Imponująca budowla, którą będzie można dostrzec z 95 kilometrów, może jednak przynieść spore straty inwestorom. Ostatni kryzys w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kłopoty ze spłatą długów firmy "Dubai World", której współwłaścicielem jest emir Dubaju, spowodowały znaczny spadek tutejszych cen nieruchomości. Na początku niektóre apartamenty sprzedawano po prawie 3 tysiące dolarów za metr kwadratowy, teraz można je nabyć za połowę tej kwoty.

Wieżowiec już wkrótce może jednak stracić miano najwyższej konstrukcji na świecie. Trwają bowiem prace nad "Nakheel Tower". Ten drapacz chmur również ma stanąć w Dubaju, a jego wysokość ma wynieść - według różnych projektów - od 1050 do 1600 metrów.

"Burj Khalifa" był budowany od 2004 roku. Został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill. Wcześniej firma ta zaprojektowała budynki Sears Tower w Chicago oraz Wieżę Wolności, która ma powstać na miejscu wież World Trade Center.

źródło: iar

Czytaj także

Najwyższy budynek świata ma przeszło 817 metrów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 11:56
W Dubaju zostanie otwarty najwyższy wieżowiec świata - "Wieża Dubaju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuduje wyższy budynek niż ten w Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 07:53
Saudyjski książę, miliarder Al-Walid bin Talal ogłosił, że należący do niego Kingdom Holding chce zainwestować w budowę drapacza chmur o rekordowej wysokości 1000 metrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Haile Gebrselassie zwyciężył w maratonie w Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 10:30
Etiopczyk uzyskał czas 2:06.09, gorszy o dwie minuty i dziesięć sekund od jego rekordu świata , ustanowionego w Berlinie w 2008 roku (2:03.59).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pękło akwarium z rekinami w centrum handlowym

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 13:09
Przeciekające akwarium stało się przyczyną ewakuacji ogromnego centrum handlowego w Dubaju.
rozwiń zwiń