Czy lyocell stanie się jedwabiem przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 15:40
Posiada zalety bawełny i wiskozy, a wyglądem przypomina jedwab. - Lyocell to w tej chwili najbardziej ekologiczna tkanina ze wszystkich istniejących. Powstaje z roślin i ma cechy tkaniny naturalnej - wyjaśnia stylistka Justyna Kowalcze. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mentatdgt/shutterstock.com

Lyocell podbija serca klientów i coraz częściej trafia na sklepowe półki. To krok w dobrym kierunku Justyna Kowalcze

Lyocell, znany także jako tencel, należy do grupy materiałów syntetycznych, ale nie sztucznych. - Powstaje przy wykorzystaniu stworzonej przez człowieka technologii z naturalnego surowca. Proces produkcji lyocellu polega na rozpuszczeniu celulozy drzewnej - wyjaśnia gość Czwórki.


Posłuchaj
03:57 [CZWORKA]Stacja Nauka 25 wrzesień 2020 tencel.mp3 Tencel. Jak powstaje i czy jest ekologiczny? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Proces ten, choć wydaje się podobny do procesu produkcji wiskozy, różni się znacząco na poziomie stosowanych substancji. Do produkcji wiskozy jako rozpuszczalnik stosuje się substancje żrące, do produkcji zaś lyocellu używany jest n-tlenek n-metylomorfoliny. - Jest on ekologiczny i nadaje się do wielokrotnego użytku - dodaje stylistka. 

Lyocell wykorzystywany jest także w tekstyliach, które mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Robi się z niego pościel, pokrowce materacowe i bieliznę) Justyna Kowalcze 

Zaletą lyocellu jest to, że może on naśladować właściwie każdą tkaninę - w zależności od splotu włókna. - W tej chwili szyje się z niego głównie sukienki, szmizjerki, bluzki, czyli ubrania, które przypominają te szyte z bawełny czy jedwabiu. Ale może też być utkany tak, żeby wyglądać jak skóra albo zamsz - wyjaśnia rozmówczyni Agaty Nowotnik. - To wszystko, co wiemy o nim dziś, ale mam wrażenie, że jeszcze nie odkryliśmy wszystkich możliwości, które daje nam ten materiał.

TENCEL® The new age Fiber / isaiahmaterasso

Lyocell jest lekki, przewiewny, szybko schnie i raczej się nie gniecie. Jest też bardzo chłonny - potrafi wchłonąć 2 razy więcej wody niż bawełna. Do tego spełnia naprawdę wygórowane normy zawartości chemikaliów i jest jednym z najbardziej bezpiecznych materiałów, jakie dziś można znaleźć. Zwłaszcza dla alergików.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 12.40

kul

Czytaj także

Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń