Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 18:40
- W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy, że spływa do nas dużo ankiet przedadopcyjnych i to zarówno kocich, jak i psich - mówi Marta Michalik ze schroniska dla zwierząt w Poznaniu. - Znaczący wzrost zainteresowania adopcjami wiążemy z faktem, że wiele osób zaczęło pracować zdalnie i pomyślało o powiększeniu rodziny o czworonożnego przyjaciela.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mirjana Zidar
pies_kot_shutter_1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Powodów do adopcji może być wiele. Ich punktem wspólnym bywa samotność. - Poza czasem pandemii niektóre osoby decydują się na adopcję na przykład po rozstaniach. Niektóre podejmują taką decyzję w momencie, kiedy się dowiadują, że nie mogą mieć dzieci - mówi Zuza Ogrodowczyk, biolog, zoopsycholog i psi behawiorysta. - Tego psa traktują tak troszeczkę jak dziecko. Czasami, są to też osoby, które mają sporo czasu i chcą mieć towarzysza. 

Posłuchaj
03:53 Czwórka/ Czat Czwórki - Czworonóg w domu. Niespodziewany efekt pandemii 25.01.2021.mp3 Czworonóg w domu. Niespodziewany efekt pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak podkreśla ekspert, jest to bardzo odpowiedzialna decyzja i trzeba ją dobrze przemyśleć. Teraz mamy trochę więcej czasu i jesteśmy w domu, ale co będzie za kilka miesięcy? - Muszą te osoby pamiętać, żeby nie zaniechać takich ważnych treningów, jak trening zostawania samemu w domu, bo kiedyś przecież wrócimy do pracy i wtedy pies będzie miał problem, że nie ma nas po te 8, czy nawet 12 godzin - tłumaczy behawiorystka.

zima zwierzęta 1200 FREE.jpg
One też marzną. Pamiętajmy zimą o naszych zwierzęcych towarzyszach

Czytaj także:

- Od momentu, jak pandemia wkroczyła na teren Polski, większość psów, które trafiają do schroniska, to są psy, które w ciągu krótkiego czasu są odbierane przez właścicieli - przyznaje kierowniczka schroniska w Katowicach.

Podobną tendencję potwierdza nadzorujący placówkę w Gdański Piotr Świniarski - Jest tendencja zmniejszania się procentowego adopcji w stosunku do psów odbieranych przez właścicieli. Czyli jak 90% to były adopcje, a 10% to były psy odbierane przez właścicieli, tak teraz więcej jest odbieranych przez właścicieli niż adopcji. 

Czytaj także:

Na szczęście liczba zwrotów odnotowanych przez schroniska nie przekracza liczby sprzed wybuchu epidemii. Kierownicy schronisk podkreślają, że sporą zasługą jest współpraca właścicieli z behawiorystą, na którą adopcyjne rodziny coraz częściej się decydują.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

Zwierzak ze schroniska. Przyjaciel, który wymaga miłości i uwagi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 15:32
Mimo wielu akcji informacyjnych na temat adopcji psów schroniska pękają w szwach. Dlaczego, mimo coraz większego zainteresowania społeczeństwa tematem adopcji bezdomnych zwierząt przybywa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać trzeba z psem?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 19:39
Niektórzy czekają, aby zwierzęta przemówiły w święta, a tak naprawdę psy codziennie do nas mówią. Żebyśmy mogli je zrozumieć, to musimy nauczyć się ich języka. Podpowiadamy jak zrozumieć swojego pupila.
rozwiń zwiń