Zielone IT - nowe technologie a zmiany klimatu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 20:30
Ekologia to jeden z najnowszych trendów w świecie technologii. -  Giganci technologiczni zaczynają się chwalić ekologicznymi posunięciami i trzeba to przyjąć za dobrą monetę - mówi Maciek Gajewski ze spiders.web.pl.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ NicoElNino

1200x660_piknik-21_01.1 – 2.jpg
Czwórka i Piknik Naukowy. Weekend z eksperymentami!

Najwięcej w kontekście eko dzieje się w sektorach, których gołym okiem nie widać, czyli w usługach sieciowych. - Jak nietrudno się domyślić tysiące serwerów połączonych w sieć, generują olbrzymi ślad węglowy. Zużywają dużo ciepła, energii i generują odpady, które trudno potem zutylizować - tłumaczy specjalista. - Większość z gigantów technologicznych zapowiada konkretne kroki, żeby redukować szkody. Jedna z firm skonstruowała swoje centra danych tak, żeby ciepło, którego dużo produkują nie było emitowane do atmosfery. Przekazują je sąsiadujących z nimi miasteczek. Dzięki temu ich mieszkańcy mają darmowe ogrzewanie i nie ma konieczności oddzielnego wytwarzania ciepła.


Posłuchaj
10:07 Czwórka/TOP - zielone IT 11.05.2021.mp3 Z ekspertami rozmawiamy o zielonym IT (TOP/Czwórka)

 

Niedawno zmieniły się etykiety na sprzętach RTV i AGD. Unia postanowiła uprościć system oznaczenia energooszczędności. - Teraz nie będzie A+, B+ i innych oznaczeń z +. Będą litery alfabetu od A do G i tu już będzie jasne, że A to jest najwyższa klasa, G najniższa - wyjaśnia Kuba Wątor, ekspert branży nowych technologii. - Klasyfikacja urządzenia będzie łatwiejsza, zwłaszcza, że przy literkach będą nadal funkcjonowały kolory. Kolor zielony przy A, jest najbardziej energooszczędny, kolor szary przy literce G, będzie oznaczeniem urządzeń, które pożerają dużo energii.

Unia Europejska postawiła nie tylko na nowe etykiety, ale chce wpłynąć na producentów, żeby ci tworzyli energooszczędne produkty. - Wraz ze zmianą oznaczeń zmieniły się wymagania i standardy dotyczące energooszczędności sprzętów. Może się okazać, że ci producenci, którzy mieli wg dotychczasowych standardów najwyższą skalę A+++, nie będą spełniali podwyższonych wskaźników. Tym samym mogą nie otrzymać oznaczenia A na swoje urządzenia - mówi Kuba Wątor. - Unia stawia producentom poprzeczkę wysoko, tak, że będą musieli się wykazać jeszcze większą dbałość przy produkcji sprzętów.


SPRAWDŹ: Klimat i My. 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik >>>

 

shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Na czym polega cyfrowa ekologia?

Recylking, to kolejny aspekt o którym myślą producenci sprzętów elektronicznych. Są produkowane telewizory, których piloty nie wykorzystują tradycyjnych baterii, zamiast tego mają zainstalowany panel fotowoltaiczny, ładowany przez energię z naszych lamp, lub światła słonecznego.

Żeby zminimalizować liczbę elektrośmieci producenci nie dodają ładowarek do nowych smartfonów. - Standard ładowarek jest w zasadzie jeden, więc producenci założyli, że mając wcześniej telefon, klient jest już zaopatrzony w ładowarkę - wyjaśnia ekspert. Sami też możemy zadbać o to, żeby rzadziej wymieniać telefony, które głównie są zmieniane ze względu na zużycie baterii. Jak radzi ekspert - powinniśmy trzymać ogniwo w naładowaniu pomiędzy 40, a 75% w ten sposób bateria najdłużej zachowuje swoją żywotność. Im rzadziej wymieniamy sprzęt, tym rzadziej elektrośmieci trafiają do skupisk odpadów zatruwając naszą planetę.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Robert Grzędowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 18.07

aw

Czytaj także

Ojcowie nowych technologii. Bez nich nie mielibyśmy smartfonów i mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:38
Kto jako pierwszy wymyślił i opatentował zdobycze nowych technologii? Kto stworzył prototyp przenośnego urządzenia z dotykowym ekranem i komu zawdzięczamy elektroniczne auta?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co trzeba zrobić, by zostać influencerem?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:37
- Influencerzy są gwiazdami naszych czasów. Jeśli chcemy rzetelnie prowadzić kanał, dzięki któremu rozwijać możemy swoje pasje, albo przekazywać ciekawe i wartościowe treści, to także dobry sposób na samorozwój - mówił Artur Roguski, specjalista ds. mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń