Jak nie tracić czasu w mediach społecznościowych? Pomoże w tym aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:22
Aplikacja Mind Leak to narzędzie, które monitoruje naszą aktywność w poszczególnych aplikacjach i sygnalizuje, gdy któraś z nich wciąga nas za bardzo. Platforma domyślnie zaproponuje swoje limity, ale możemy je dowolnie konfigurować i zmieniać dla poszczególnych serwisów, które oglądamy zbyt często. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu poświęcamy mediom społecznościowym. Mimo że Instagram, Facebook i TikTok mogą wciągnąć na długie godziny, to jednak warto czas spędzony w wirtualu kontrolować. A co może nam w tym pomóc? 


Posłuchaj
02:40 Czwórka/ Pierwsze Słyszę -aplikacja Mind Leak 20.01. 2021.mp3 W audycji mówimy o aplikacji Mind Leak (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Nikt go nie lubi, ale w tym wypadku jest bardzo skuteczne - uczucie wstydu. Wyobraźmy sobie jakie miny robimy podczas wielogodzinnego przesuwania palcem po ekranie naszego urządzenia. Niektórych grymasów sami pewnie nie chcielibyśmy oglądać. Mind Leak to aplikacja, która pokaże nam, jak wyglądamy, gdy za długo scrollujemy TikToka lub Facebooka. Jest to propozycja z tak zwanego sektora Digital Wellbeing, która sprawdza, ile czasu wpatrujemy się w ekran naszego smartfona i, zaprogramowana, reaguje.

kobieta IT shutte 1200 Gorodenkoff.jpg
Przyszłość płci pięknej w IT - jak kobiety radzą sobie w świecie nowych technologii

Być może część z nas zastanawia się, jaki ma wyraz twarzy podczas niekończącego się scrollowania mediów społecznościowych. Z całą pewnością zastanawiali się nad tym twórcy aplikacji, której zadaniem jest nagrywać obraz z przedniej kamery podczas kolejnych godzin spędzanych na przeróżnych portalach internetowych. 

Posłuchaj także:

Autorzy Mind Leak wyszli z założenia, że nasze miny są na tyle głupie, że warto je nam pokazać. Nagle, gdzieś w specjalnej ramce, na naszym ekranie, pojawia się nasza twarz. Na nagrywanie nie byliśmy przygotowani, więc miny także mamy nie najprzedniejsze. Ten obraz ma nas zawstydzić i sprawić, że zrezygnujemy z dalszego korzystania z mediów społecznościowych.

Aplikacja ma domyślnie ustawione limity, po których zdjęcie zostanie nam zaprezentowane, ale możemy je dopasować do siebie i dowolnie konfigurować. Czy metoda będzie skuteczna? To już zależy od każdego z nas. Może Mind Leak sprawi, że więcej czasu postanowimy spędzać w realu.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 6.30

aw

Czytaj także

Szkodliwe treści, patostreamy - wciąż trudno z nimi walczyć

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 10:07
O niebezpiecznych, szkodliwych treściach w sieci, jakimi są m.in. patostreamy mówi się ostatnio mniej. Może się wdawać, że są one już w odwrocie. Tymczasem dane ich dotyczące są zatrważające. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doomscrolling - plaga XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 15:37
Doomscrolling to kompulsywne przeglądanie internetu w poszukiwaniu niepokojących informacji. Dlaczego tak bardzo wciąga nas czytanie wyłącznie złych wiadomości i czym może skutkować?
rozwiń zwiń