Ojcowie nowych technologii. Bez nich nie mielibyśmy smartfonów i mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:38
Kto jako pierwszy wymyślił i opatentował zdobycze nowych technologii? Kto stworzył prototyp przenośnego urządzenia z dotykowym ekranem i komu zawdzięczamy elektroniczne auta?
Elon Musk
Elon MuskFoto: PAP/EPA

1. Mark Zuckerberg

Razem z braćmi Winklevoss jeszcze w czasach studiów postanowili uruchomić w sieci portal, za którego pośrednictwem w łatwy sposób będzie można komunikować się z innymi studentami. Na początku Zuckerberg i Winklevossowie mieli przekształcić Facebooka w skrzynkę kontaktową dla uczniów Uniwersytetu Harvarda. Projekt nie powstał, ponieważ skrzynka kontaktowa okazała się być... zbyt wolna. Niedługo później ojcowie Facebooka postanowili założyć własną stronę, której popularność rozwinęła się w błyskawicznym tempie. Reszta jest już historią. W 2010 roku ukazał się "Social Network" film na podstawie historii powstania jednej z najpopularniejszych platform internetowych, który wyreżyserował David Fincher.

THE SOCIAL NETWORK - Official Trailer/Sony Pictures Entertainment

2. Steve Jobs

Założyciel Apple zawodową karierę rozpoczął w garażu. Podobnie jak Zuckerberg pierwsze kroki ku wielkiej karierze stawiał na studiach, jednak w odróżnieniu od założyciela Facebooka, Jobs utrzymał się na uczelni zaledwie jeden semestr. Na początku lat 70. wrócił do Kalifornii, Steve'a Woźniaka (współzałożyciela firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo) poznał w swojej pierwszej pracy, którą podjął tuż po rzuceniu studiów. Wspólnie stworzyli prototyp Apple, później Apple 2, który okazał się komercyjnym sukcesem. W połowie lat 80. Jobs odszedł z firmy, inwestując w firmę Next, którą dziś znamy jako studio Pixar. Kiedy wrócił do Apple w połowie lat 90., firma stała na skraju bankructwa. Jobs uprościł strukturę produktów, co stało się podwaliną do wielkiego sukcesu spółki. 

Steve Jobs - Official Trailer/Universal Pictures

3. Elon Musk

Urodził się w RPA w rodzinie inżynierskiej. W wieku dziesięciu lat dostał swój pierwszy komputer i wtedy właśnie zainteresował się programowaniem. W wieku kilkunastu lat udało mu się stworzyć autorską grę. Na studiach obronił dwa dyplomy: z ekonomii i fizyki i założył pierwszą firmę. Stworzył SpaceX i Teslę. To jeden z pierwszych przedsiębiorców, który wiele działań firmy komunikuje w mediach społecznościowych.

 

Watch Elon Musk announce the Tesla Cybertruck in 14 minutes/CNET

Kto był twórcą SMS-a, który Polak chciał kupić firmę Apple i czy to prawda, że Mark Zuckerberg stworzył pierwszą wersję Tindera? Więcej o tym w rozmowie Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 17.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chipowanie człowieka. Szansa czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:59
Czy za kilka lat każdy z nas będzie miał chip wszczepiony pod skórę? - To możliwe już dziś. Fakt, że chipy jeszcze się nie pojawiają masowo, to kwestia legislacji i obaw społeczeństwa - mówił dr inż. Tomasz Borejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sumo Challenge 2018. Sprawdź co działo się na roboolimpiadzie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 15:00
W sobotę 17 listopada ekipa audycji "Trochę Optymizmu Popołudniem" odwiedziła Łódź, gdzie w Zatoce Sportu trwały Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefony stacjonarne będą wyparte przez komórki?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:18
Choć wydawałoby się, że telefony stacjonarne odeszły już do lamusa, jak podkreślał gospodarz audycji Kuba Marcinowicz, z badań wynika, że w domach ma je 10 proc. Polaków. Z telefonów stacjonarnych korzysta w naszym kraju także 23 proc. firm.
rozwiń zwiń