Wenecja - pomysł na jesienny city break

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 12:30
Usytuowana na ponad stu wyspach, Wenecja jest jedną z największych atrakcji turystycznych Europy. W sezonie i w karnawale na ulicach tego romantycznego miasta jest dość tłoczno. Jednak jesienią Wenecja nieco pustoszeje - to jest dobry moment na podróż i jesienny city break.
Wenecja leży na stu wyspach
Wenecja leży na stu wyspachFoto: shutterstock/ AlexAnton

Popularnym miejscem zwiedzania we Włoszech jest Wenecja. Według szacunków przed pandemią odwiedzało ją blisko 30 mln turystów rocznie. Jesienią jednak weneckie ulice pustoszeją. Warto się wtedy wybrać do miasta na wodzie. Tym bardziej że - jak ostrzegają naukowcy - Wenecja tonie, a to za sprawą działalności człowieka, zmian klimatu i zjawiska acqua alta


Opłaty za zwiedzanie

Dotychczas miasto można było zwiedzać bez opłat, dużo jednak się mówi o wprowadzeniu specjalnych stawek dla turystów. - Miały być wprowadzone w czerwcu, ale władze zdecydowały, że będą obowiązywały od stycznia. Opłata będzie dotyczyła turystów, którzy przyjeżdżają na jeden dzień. Ci, którzy zdecydują się na nocleg, będą z niej zwolnieni - mówi podróżniczka i blogerka Karolina Metryka. - Rozwiązanie ma zmniejszyć ogromną liczbę turystów, którzy corocznie odwiedzają to miasto.


Budżetowa Wenecja 

Do Wenecji z Polski można dolecieć praktycznie ze wszystkich większych miast. Czasem zdarzają się okazje i bilety można kupić w atrakcyjnej cenie. - Bilet można "upolować" nawet za 200 zł w obydwie strony. Z lotniska do miasta można dostać się drogą wodną. Koszt takiej podróży dla jednej osoby wynosi ok. 100 zł w dwie strony - zdradza rozmówczyni Oliwii Krettek. - Oczywiście należy zadbać o nocleg. Jeśli wybieramy się na krótki city break, warto wybrać coś w centrum miasta, żeby nie tracić czasu na dojazdy. Poza sezonem cena za pokój 2-osobowy zaczyna się od 300 zł. Myślę, że jak na Wenecję jest okej. W sezonie cena wynosi ok. 700 zł.


Źr. Youtube/Venice, Italy [Amazing Places 4K]


Po Wenecji najlepiej poruszać się pieszo albo tramwajem. Wynajęcie gondoli, choć romantyczne, jest dość kosztowne. Za półgodzinną przyjemność należy zapłacić blisko 80 euro. - Jednak mieści się do niej sześć osób, więc gdy mamy większą grupę, koszty się rozłożą - tłumaczy blogerka.

 

Co zobaczyć w Wenecji?

Będąc w Wenecji, trudno nie odwiedzić placu św. Marka. Tam znajdują się największe turystyczne atrakcje, m.in. bazylika św. Marka, Pałac Dożów i dzwonnica. Obowiązkowym punktem programu w Wenecji są słynne mosty. - Jednymi z najważniejszych są Most Westchnień oraz najstarszy most Rialto - opowiada Karolina Metryka. - Miłośnicy książek mogą odwiedzić Libreria Acqua Alta, czyli najbardziej znaną wenecką księgarnię. To klimatyczne wnętrze, pełne książek, zamieszkują koty. Warto odwiedzić także jeden z bardziej znanych i luksusowych hoteli w Wenecji - Danieli. "Zagrał" on w filmie "Turysta" z Johnnym Deppem i Angeliną Jolie.

 

Posłuchaj
09:19 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - Wenecja 14.10.2022.mp3 Wenecja na city break (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Oczywiście nieodłącznym elementem wyjazdów jest jedzenie. Będąc we Włoszech, nie sposób nie spróbować pizzy, a także słynnych makaronów. - Tutaj można się pokusić o wersję budżetową, czyli makaron na wynos, który kosztuje ok. 6 euro - mówi podróżniczka. - Wiadomo także, że Włochy słyną z pysznych lodów, a jak lody w Wenecji, to koniecznie w lodziarni Suso. Zawsze są tam długie kolejki, co tylko oznacza, że lody są naprawdę super. W okolicy lodziarni znajduje się malowniczy mostek nad kanałem - tam wszyscy sobie robią zdjęcia z lodami.

Karolina Metryka zapewnia, że jesień to dobra pora na wyjazd do Wenecji. - Cały czas jest ciepło, a turystów jest znacznie mniej, dzięki czemu można zwiedzać miasto na spokojnie i bez tłumów.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Marta Zinkiewicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 7.15

aw/kor

Czytaj także

Wieczne Miasto. Rzym i jego mniej znane oblicza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 14:00
Rzym - Wieczne Miasto wysławiane w poematach, zatrzymane w kadrach filmowych i przyciągające tłumy turystów. Jego historia i zabytki wciąż fascynują, a grono wielbicieli i ludzi powracających do tego miasta rośnie. Warto poznać nieznane oblicza włoskiej stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taormina. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 13:25
Odwiedzamy miejsce, które słynie z teatru greckiego wybudowanego jeszcze w epoce hellenistycznej. Roztacza się z niego wspaniały widok, a naturalnym tłem jest Morze Jońskie.
rozwiń zwiń