Katania. Miasto, które żyje pod wulkanem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 13:00
Wybrzeże włoskiej wyspy - czy jest lepsze antidotum na lutowe przymrozki? Katania przyciąga licznych turystów nawet w lutym. Szczególną atrakcją jest czynny wulkan, który góruje nad okolicą. 
Katania - widok na Etnę
Katania - widok na EtnęFoto: Michal Hlavica/shutterstock.com

Katania nie jest miastem, które kojarzy się z Sycylią. Ma w sobie więcej z Neapolu niż z włoskich kurortów. Bywa brudna, gdzieniegdzie zniszczona, ale potrafi chwycić za serce - atmosferą, ludźmi i oszałamiającą architekturą baroku. Miasto założyli Grecy w 729 roku p.n.e., pisał o nim też Homer w "Odysei". W X wieku Katania stała się częścią emiratu Sycylii. W 1027 roku spod panowania arabskiego wyzwolili ją Normanowie. Po erupcji Etny w 1669 roku i trzęsieniu ziemi w roku 1693 miasto podniosło się z popiołów i stało się jeszcze piękniejsze, niż było dotychczas.

Choć Katania leży nad morzem, nie dajcie się zwieść tej sielance. Nad miastem króluje Etna - największy czynny wulkan w Europie. Na czubku lodowata, wewnątrz kipi lawą. - Etna to najwyższy i największy stożek wulkaniczny w Europie - przypomina Martyna Matwiejuk. - Dziś można po nim spacerować i jest to bardzo ciekawe uczucie. Człowiek czuje się, jakby był na innej planecie: zastygnięta lawa w kolorze grafitowo-czarnym, mnóstwo małych kamyczków wypełnionych pęcherzykami powietrza, doliny, leje, cieplejsze miejsca o charakterystycznym zapachu siarki - dodaje. 

Góra - Mamma Etna

Lokalni mieszkańcy o swoim wulkanie mówią po prostu "Góra". Etna znana jest też z mitologii, to w niej mieściła się kuźnia boga Hefajstosa, czyli syna Zeusa i Hery. W mitologii rzymskiej Hefajstos nazywany jest Wulkanem. - Starożytni wierzyli, że wydobywająca się z ziemi lawa to pozostałości piorunów Zeusa - mówi prowadząca audycję. - Etna ma kilka kraterów centralnych i wiele bocznych, te liczby jednak stale się zmieniają, bo to wciąż aktywny wulkan - dodaje. 

Po pustyni wulkanicznej Martynę Matwiejuk i jej towarzyszy podróży oprowadzała Asia Pióro, przewodniczka, mieszkanka Katanii, autorka bloga "Szlakami Sycylii". - Moje wycieczki są przede wszystkim bezpieczne - podkreśla gość audycji. - Etna jest ciekawym stratowulkanem, złożonym z wielu warstw i z wielu centrów erupcyjnych, które niedawno skomponowały się w jedno gigantyczne centrum erupcyjne. Od 2000 m wzwyż zaczyna się pustynia wulkaniczna, widać też kratery szczytowe. Niższe tereny Etny porasta gęsty las - opowiada.


Posłuchaj
17:32 czwórka światła wielkiego miasta 19.02.2022.mp3 O Katanii i Etnie opowiada Martyna Matwiejuk i jej gość Asia Pióro, przewodniczka po Etnie (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

W 2021 roku doszło do 57 erupcji wulkanu. Przewodniczka podkreśla, że są to wydarzenia zupełnie niezagrażające ludziom. Sycylijczycy nawet nie dostają SMS-ów z ostrzeżeniami o takich incydentach. - Alerty pojawiają się, gdy lawa zagraża ludziom, może podejść do terenów zamieszkałych, ośrodków narciarskich, które funkcjonują na Etnie. Ostatnie takie ostrzeżenie miało miejsce 20 lat temu - opowiada. - Te małe erupcje oznaczają wiele sprzątania. 

Asia Pióro podkreśla, że Etna dla mieszkańców Katanii i okolicznych miejscowości jest żywiołem, który może być niebezpieczny, ale przede wszystkim to źródło życia: żyznych gleb, wody, bujnej roślinności, lasów i nawet turystyki. 

Katania - miasto pod górą

Sycylijskie miasteczko słynie ze wspaniałego targu rybnego. La Pescheria - Mercato del Pesce di Catani to jeden z najsłynniejszych historycznych targów na wyspie, którego tradycja sięga czasów dominacji arabskiej. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy podkreślają, że na targu rybnym jest dusza Katanii, z folklorem, tradycją i autentycznością. Targ zaczyna się na Piazza Alonzo di Benedetto i ciągnie się dalej na Piazza Pardo. Najlepiej przyjść na niego wcześnie rano, kiedy wszyscy sprzedawcy już wystawili towary. Po godz. 13.00 miejsce pustoszeje. A na targu można kupić ryby, owoce morza oraz bakalie, w tym pyszne sycylijskie migdały.

W okresie 4-5 lutego Sycylijczycy obchodzą Święto św. Agaty, chrześcijańskiej męczennicy, której wyrwano piersi. - Rok po śmierci św. Agaty wybuchł wulkan Etna. Lawa podeszła pod miasto i zatrzymała się tuż przed nim. To wydarzenie przypisano wstawiennictwu św. Agaty - opowiada Martyna Matwiejuk. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 10.12

pj

Czytaj także

Budapeszt - nieoczywiste szlaki stolicy Węgier

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 14:40
Tym razem w naszym podróżniczym cyklu odwiedzamy stolicę Węgier, która formalnie powstała w latach 1872-1873 z połączenia trzech niezależnych miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu - na lewym. W późniejszych latach przyłączono do niej jeszcze 23 okoliczne miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlin - miasto techno i street artu. Co zobaczyć w stolicy Niemiec?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 13:30
Berlin to kosmopolityczne miasto, gdzie nowoczesność miesza się z niełatwą historią. Jest to także ważny ośrodek kultury techno i street artu. To również idealna destynacja dla wszystkich, którzy uwielbiają podróże po Europie i ciekawe nocne życie. Wraz z Martyną Matwiejuk sprawdzamy co warto zobaczyć w stolicy Niemiec.
rozwiń zwiń