Ratujmy jerzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 10:47
- Jerzyków dużo jest w miastach - jeśli chodzi o gniazdowanie są związane tylko i wyłącznie z budowlami ludzkimi. Nie zakładają gniazd nigdzie indziej - mówi Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Audio

Pierwotnie jerzyki gnieździły się w szczelinach skalnych – teraz skały przypominają im zabudowania miast. Schronienie znajdują w różnych, nawet niewielkich, wnękach i szczelinach w budynkach. Jak mówi ornitolog, przez szczeliny ptaki przeciskają się głębiej i z piórek budują maleńkie gniazdka, których nie widać na pierwszy rzut oka.


- Niestety bardzo często jerzyki są żywcem zamurowywane, szczególnie w czasie ociepleń budynków – ostrzega Zielińska. Robotnicy często nawet nie widzą, że w tym miejscu gniazdują ptaki i ich młode.


W Polsce jerzyki objęte są ścisłą ochroną gatunkową, niszczenie ich gniazd i płoszenie lęgnących się ptaków jest prawnie zabronione. Co możemy zrobić i na co zwracać uwagę, by nie dopuścić do śmierci zwierząt?


- Obserwujmy budynki przez kilka godzin, w okolicy świtu i zmierzchu – wtedy ptaki krążą wokół terenów lęgowych i latają do gniazd,
- Poprośmy o opinię ornitologa, inwentaryzację ptaków na budynku – ornitolog oznaczy wtedy na zdjęciach lub rzucie ściany miejsca gniazdowania ptaków,
- Przeprowadzajmy prace remontowo-budowlane poza sezonem lęgowym ptaków – ornitolog może opisać, jakie gatunki zamieszkały budynek i kiedy trwają ich okresy lęgowe,
- Instalujmy skrzynki lęgowe! Umozliwią rozród zagrożonych ptaków.


By pomóc jerzykom Stołeczne Towarzystw Ochrony Ptaków planuje budowę specjalnej wieży, w której zamieszkać będzie mogło wiele ptaków. O tej inicjatywie i ochronie innych zwierząt posłuchać można w dźwięku audycji.


pg

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Czytaj także

Warto mieć swojego jerzyka

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 16:00
W związku z rozwojem nowoczesnego budownictwa jerzykom zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. Tymczasem dość łatwo jest zachęcić te niezwykłe ptaki do zamieszkania np. w naszym oknie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile waży mrówka?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:31
Większość mrówek nie osiąga rozmarów większych niż 1 cm, a najmniejsze są wielkości ziarenek piasku. 4 cm mają mrówki giganty, które można spotkać w lasach południowej Australii. Ich masa też jest bardzo zróżnicowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiące ptaków giną podczas remontów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:27
Zwierzęta takie jak jerzyki są zamurowywane żywcem podczas prac remontowych i ociepleń budynków - alarmuje Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń