Gospodarka obiegu zamkniętego. W Polsce działa mnóstwo takich rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 11:24
Naukowcy Politechniki Warszawskiej do ogrzania budynków kampusu uczelnianego chcą wykorzystać ciepło… ze ścieków. To działanie w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, jak się okazuje nie jedyne w Polsce. 
Naukowcy politechniki Warszawskiej pracują nad pomysłem odzyskania ciepła ze ścieków
Naukowcy politechniki Warszawskiej pracują nad pomysłem odzyskania ciepła ze ściekówFoto: Shutterstock/Avatar_023
  • W Polsce powstaje coraz więcej pomysłów na wykorzystanie alternatywnych źródeł ciepła. 
  • Jednym z nich jest pozyskiwanie ciepła ze ścieków, nad którym pracują naukowcy Politechniki Warszawskiej. 
  • Jak działa gospodarka o obiegu zamkniętym.
  • W Polsce działa wiele projektów, których celem jest wykorzystanie oczyszczonej wody ze ścieków. Ta woda służy myciu ulic, ochładzaniu instalacji, a nawet ma naśnieżać stoki narciarskie. 
  • Osad ściekowy i biogaz mogą zapewnić samowystarczalność energetyczną małym oczyszczalniom. 
  • Odpady z wybranych firm mogą pomóc też innym branżom. 

Dziś w Polsce raczej nikt nie marzy o tym, by było nieco cieplej. Gdy temperatury oscylują wokół 30 stopni C myślimy raczej, żeby się ochłodzić, wypić zmrożony napój czy wejść do klimatyzowanego pomieszczenia. Z takich urządzeń jak chłodziarki czy klimatyzacja ciepło można odzyskać. 

Pomysłów na wykorzystywanie alternatywnych źródeł ciepła jest mnóstwo. Jednym z nich jest koncepcja naukowców Politechniki Warszawskiej z Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Badacze, pod kierownictwem dr. hab. inż. Apoloniusza Kodury zakończyli pierwszy etap projektu, którego celem jest odzyskanie ciepła ze ścieków. Sprawdzono przeróżne parametry:

  • temperaturę ścieków,
  • parametry fizyko-chemiczne,
  • wszelkie urządzenia: wymienniki ciepła i pompy

Okazało się, że projekt ma duży potencjał, a naukowcy przeszli do jego kolejnych etapów. 

Gospodarka o obiegu zamkniętym

To nie jedyny projekt związany z gospodarką o obiegu zamkniętym. Wszystkie one są modelami produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu, recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe.

Odzysk ciepła odpadowego w Polsce ma duży potencjał. - W Warszawie jego parametry wynoszą 3,8 terawatogodzin - mówi Julia Ługowska z Koła Naukowego Biogospodarki na Politechnice Warszawskiej. - Na przykład z oczyszczalni "Czajka" można odzyskać najwięcej ciepła. To pozwoliłoby na zapewnienie ciepła sieciowego dla około 380 tysięcy domów.

Oczyszczona woda - jak ją wykorzystać? 

W oczyszczalniach ścieków mamy do czynienia z wieloma rodzajami odzysku. Głównie oczyszczona woda trafia do polskich rzek, ale można ją wykorzystać też inaczej. 

- W Katowicach oczyszczone ścieki trafiają do lokalnej elektrociepłowni. Tam następuje proces doczyszczania, a odzyskana woda służy do chłodzenia instalacji - wyjaśnia Julia Ługowska. - W Krakowie używa się wody z oczyszczalni ścieków do mycia ulic

Niezwykle ciekawą koncepcję wykorzystania wody pozyskanej z oczyszczalni ma Kasina Wielka. Taką wodę planuje się wykorzystywać do naśnieżania stoków narciarskich zimą oraz ich nawadniania w okresie letnim. 

Biogaz i osad ściekowy - co z nich zrobić?

- W oczyszczalni ścieków w Tychach biogaz, który powstaje z osadu ściekowego na terenie oczyszczalni ma być przesyłany rurociągami i zasilać w energię park wodny. Biogaz to jest jeden z elementów odzysku energii spotykany w oczyszczalniach - tłumaczy studentka. - To co nam pozostaje z oczyszczania ścieków to też osad ściekowy. Można go wykorzystać jako wsad do biogazowni i uzyskać biogaz, który może zasilać samą oczyszczalnię. To rozwiązanie zapewnia jej samowystarczalność energetyczną nawet do 100 procent, w przypadku mniejszych obiektów. 

Inne przykłady działania obiegu zamkniętego

Z instalacji przemysłowych możemy odzyskiwać wodę. Julia Ługowska zdradza, że stację recyklingu wody ma jedna z fabryk kosmetyków pod Warszawą. Tam odzyskana woda zostaje wykorzystywana w procesach technologicznych np. do chłodzenia. Fabryka recyklinguje wszystkie swoje odpady m.in. niewykorzystane partie kosmetyków są wykorzystywane jako substancje myjące w myjniach samochodowych, albo dodawane do mieszanek w budownictwie. 

W Robakowie pod Poznaniem, gdzie hodowane są owady na dodatek paszowy czy na karmę dla ryb hodowlanych wykorzystywane są odpady z pobliskiego przedsiębiorstwa produkującego pakowane sałatki. Owady żywią się tymi resztkami i nie potrzebują innego pożywienia ani wody. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 21.08.2023

Godzina emisji: 9.38

pj

Czytaj także

Produkty przyjazne planecie. Nadzieja czy "zielona ściema"?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 12:00
Na sklepowych półkach jest wiele produktów z zielonymi metkami, oznakowanych jako przyjazne środowisku, powstałe z recyklingu itp. Czasami jest to jedynie chwyt marketingowy, czyli "zielona ściema". Greenwashing może dotyczyć produktów w sklepach, ale też biletów na samolot czy węgla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska pustynnieje". Czy wody może zabraknąć?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 11:00
- Żyjemy w iluzji, że woda jest produktem cywilizacji, że powstaje w jakiejś fabryce i że będziemy mieć do niej ciągły dostęp. Tymczasem woda słodka, z której korzystamy jako ludzie, bazuje na naturze. Bez przyrody byśmy jej nie mieli - podkreśla Jan Mencwel, autor książki "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać?".
rozwiń zwiń