Polak w lesie. "Dbając o drzewa, dbasz o siebie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:50
Państwowe lasy to dobro narodowe, o które powinni się troszczyć wszyscy. Drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla - musimy o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bodnar Taras

Od II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsze wzrosła z 6,5 mln do 9,2 mln hektarów. Leścistość zwiększyła się z 20 do 30 proc., a zapach wzrósł ponad dwukrotnie Jan Tabor

- W Polsce pozyskanie lasów utrzymuje się na poziomie 40 milionów m3 rocznie i jest to pozyskanie stabilne. Troszkę większe było w latach 2018-2019, co miało związek z tornadem, które przeszło od Wielkopolski aż do Pomorza - mówi Jan Tabor, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. - W miejsce pozyskanego lasu sadzimy nowy las. Dzięki temu sukcesywnie, wbrew temu, co piszą zagraniczne portale, przybywa nam w lesie drewna, przybywa nam hektarów lasu i zwiększa się nam jego średni wiek. To wynika z modelu zrównoważonego użytkowania.

Posłuchaj
23:03 CZWÓRKA Ratujemy swiat 30.04.2021.mp3 Dlaczego powinniśmy dbać o drzewa? (Ratujemy świat/Czwórka) 

Zobacz
shutterstock las drzewa natura 1200.jpg
Sadź drzewa na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Unijna strategia bioróżnorodności zakłada objęcie 10 proc. lądów ochroną ścisłą, a to w polskich warunkach oznaczałoby objęcie nią minimum 20 proc. lasów. - W ciągu kilku lat powstało u nas kilka nowych rezerwatów, ale to skomplikowana procedura, bo miejsca ubiegające się o ten status muszą spełnić wiele wymogów - wyjaśnia z-ca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. - Jeśli natomiast chodzi o ochronę ścisłą i katastrofę klimatyczną, to należy wiedzieć, że drzewostan w zaawansowanym wieku nie pochłania CO2. Co innego młode lasy w czasie wzrostu. 

Wpływ zmian klimatu na las / Lasy Państwowe

Jeśli katastrofę klimatyczną traktujemy poważnie, musimy obejmować ochroną ścisłą coraz większe obszary lasów, czyli nie traktować ich jako planacje tylko jako ekosystemy Andrzej Gąsiorowski

Inne zdanie na ten temat ma prezes FOTA4Climate i aktywista klimatyczny Andrzej Gąsiorowski. - Starsze lasy są większymi ostojami bioróżnorodności i tego elementu nie możemy pomijać, bo w katastrofie klimatycznej, która dotyka nasz świat, wzrost temperatury łączy się właśnie ze spadkiem bioróżnorodności - wyjaśnia gość Czwórki. - Ideałem byłoby, gdyby leśnicy zaczęli uwzględniać te okoliczności i rozmawiać ze stroną społeczną bez uprzedzeń.

Posłuchaj także:

Zobacz
betonoza jan mencwel 1200.jpg
Jan Mencwel. Jak mądrze myśleć o drzewach, zanim zaleje nas betonoza

Problem klimatyczny i problem spadku bioróżnorodności jest także problemem społecznym i psychologicznym. - Patrząc na to, co się dzieje, wiele osób traci nadzieję na przyszłość. Powołanie kilku nowych rezerwatów - w Kleszczowie czy w Bieszczadach - dałoby nam wszystkim trochę oddechu i byłoby dobrym punktem wyjścia do kompromisu - podsumowuje Andrzej Gąsiorowski. - Lasy są własnością narodu i my, jako leśnicy, mamy obowiązek wsłuchiwać się w głos społeczeństwa i reagować na zmieniające się oczekiwania. W tym celu m.in. powołaliśmy Zespół ds. Lasów Miejskich i wdrożyliśmy nowelizację "branżowych instrukcji" dotyczących ochrony, urządzania i zasad hodowli lasów - dodaje Jan Tabor.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Jan Tabor (z-ca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych), Andrzej Gąsiorowski (prezes FOTA4Climate, aktywista klimatyczny i autor bloga "Dlaczego ludzie wycinają drzewa?"

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Nietypowy mural. Na wiosnę zamieszkają w nim ptaki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:57
Wróble, mazurki oraz sikorki - te ptaki najprawdopodobniej zamieszkają na osiedlu domków, które powstało w Gdyni. Ten wyjątkowy kompleks powstał na ścianie budynku szkoły w ramach Biennale Traffic Design. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwutlenek węgla z torfowiska - trudne dane, o których zapominamy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 13:30
Wiele czynników wpływa na zmiany klimatu, jednak, jak się okazuje, nie wszystkie są uwzględniane nawet przez naukowców. Taką zmienną są mokradła i torfowiska, przez które nasze emisje CO2 do atmosfery są mocno niedoszacowane. 
rozwiń zwiń