Jak mądrze gospodarować wodą na świecie, by jej nie zabrakło?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 15:12
- Do produkcji jednego smartfona potrzeba aż 12 tys. litrów wody, żeby stworzyć zwykły t-shirt potrzebujemy prawie 3 tys. litrów wody, a spodnie jeansowe to 11 tys. litrów - mówiła edukatorka Magdalena Derdończyk.
Oszczędzanie wody, jak to robić skutecznie
Oszczędzanie wody, jak to robić skutecznie Foto: shutterstock/Natallia Boroda

Przeciętny mieszkaniec Ziemi potrzebuje aż 5 tys. litrów wody na dobę. To tyle, ile mieści średniej wielkości basen ogrodowy. Woda zajmuje aż 70 proc. powierzchni naszej planety, ale tylko 1 proc. stanowią wody słodkie, które możemy pić. - Ślad wodny to całkowita jej ilość potrzebna do wyprodukowania danej rzeczy na różnych etapach - mówiła edukatorka Magdalena Derdończyk. - Do wytworzenia surowce, do montażu czy pakowania. Woda rozcieńcza też ścieki, by w surowej formie nie trafiały do ziemi - wyliczała. 

Do zrobienia jednej kanapki w domowej kuchni z produktów kupionych w sklepie potrzebujemy ogromnej ilości wody. - Nie zdajemy sobie z tego sprawy, tymczasem jej kosztuje Ziemię odpowiednio: plasterek szynki to 119 litrów, chleb to 56 litrów, ser to 80 litrów, a plasterek pomidora - 4 litry - wyliczała gość Czwórki. Sporo wody wykorzystuje się przy produkcji odzieży i sprzętu elektronicznego. Dlatego, jak polecała, zanim kupimy kolejny ciuch, warto zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście potrzebujemy tej rzeczy, i czy potem będziemy o nią dbać, a także, czy nie moglibyśmy od kogoś jej pożyczyć. 

Posłuchaj
09:55 woda_PR4_AAC 2023_01_23-12-18-09.mp3 Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić? (Stacja Nauka/Czwórka) 

- Warto oszczędzać wodę we własnym domu. - Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, czy rąk. To przyniesie właściwy efekt, jeśli będziemy to robić wszyscy - podkreślała. jeśli przy chodnikach posadzimy więcej trawników, da to efekt, warto także wykorzystywać deszczówkę - wyliczała magfalena Derdończyk.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Magda Derdończyk (z kolektywu Mamy Projekt o portalu mlodzi.ekoesperymentarium.pl)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 12.45

kd

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń