Rzeźbią w żywej tkance, hodują dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 14:53
- Kłopot z pracami bio-artowymi polega na tym, że są nietrwałe, bo one żyją i obumierają – mówiła Olga Woźniak z Centrum Nauki Kopernik, która w Czwórce wyjaśniała pojęcie sztuki biologicznej.
Audio

- W 1997 roku Eduardo Kac, amerykański artysta, brazylijskiego pochodzenia wszczepił sobie pod skórę chip, który umieszcza się w zwierzętach, żeby się nie zgubiły – opowiadała w Czwórce Olga Woźniak. – Happeningiem tym pokazywał, że człowieka, też można zdigitalizować i sprowadzić do roli przystawki do komputera – wyjaśniała dziennikarka.

Ta artystyczna prowokacja uważana jest za prekursorską w stosunku do gałęzi sztuki jaką jest bio-art. Wykorzystanie żywej tkanki, jako tworzywa artystycznego, wzięło się z obserwacji przeprowadzonej przez designerów, którzy dostrzegli, że biologia i nauki jej pokrewne są rodzajem inżynierii, manipulacji i konstruowania różnych rzeczy.

– Artyści, którzy zdecydowali się na ten rodzaj sztuki ustawiają się w pozycji komitetu bioetycznego w stosunku do naukowców. Oni uważają, że naukowcom za mało się patrzy na ręce. Poprzez bio-art stają się okiem i uchem tego co dzieje się w laboratoriach, chcą to wywlekać na światło dzienne – opowiadał gość Justyny Dżbik.

Poza kontrowersyjnymi aspektami moralno-etycznymi artystycznego eksperymentowania z żywymi komórkami, główny problem bio-artowców polega na nietrwałości ich dzieł. - Żywa tkanka ma określony termin przydatności. W czasie wystawy część eksponatów musi być przechowywana w inkubatorach, często wirowana i utrzymywana w odpowiedniej wilgotności i temperaturze – wyjaśniała Woźniak.

Więcej o "hodowaniu" dzieł sztuki dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Super ryż? Sukces chińskiego genetyka

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 10:32
Profesor Yuan od lat próbuje skrzyżować ryż z genami kukurydzy i sorgo - roślin, które lepiej wykorzystują efekt fotosyntezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można stworzyć prawdziwy "Park Jurajski"?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 17:00
9 czerwca 1993 roku miała miejsce premiera "Parku Jurajskiego"? Ta rocznica będzie pretekstem do rozmowy w "Bed and Breakfast". Czy możliwe jest klonowanie zwierząt, które dawno już wyginęły?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genetyczna receptura psiej aparycji

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 07:00
Na świecie występuje ok. 400 ras psów. Niektóre są "młode", bo mają dopiero kilkaset lat. Genetyka pozwala nam dziś na krzyżowanie właściwie wszystkich ras na Ziemi. Ale taka "zabawa genami" nie do końca jest bezpieczna.
rozwiń zwiń