"Nowy Papież”, "Maria Antonina" - jak filmowe kreacje inspirują w karnawale?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 16:33
"Wiedźmin", "Nowy Papież”, "Maria Antonina", czy "Stranger Things" to przykłady seriali, w których dominują wyśmienite kreacje. Inspirując się nimi można stworzyć wyjątkowe stroje, i wykorzystać je w czasie karnawału.  
Audio
  • O modowych inspiracjach na srebrnym i małym ekranie opowiada historyk mody Zuzanna Zubka-Chmielewska (Pasjonauci/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Sundraw Photography/Shutterstock

Bale maskowe, czy przebierane dawały pole do flirtu, co było przecież ekscytujące, świetnie pokazano to w filmie "Maria Antonina". Z.Zubka-Chmielewska

- Zarówno Sylwester jak i cały karnawał są czasem, w którym można troszeczkę pofolgować, pożartować w dziedzinie mody, przebierania się - tłumaczyła historyk sztuki Zuzanna Zubka-Chmielewska. - Już w XIX wieku organizowano bale maskowe, czy przebierane, w których hasłem przewodnim była np. moda z XVIII w., czy XVII-wieczna Anglia. Wówczas również trzeba było dopasować garderobę do epoki, czy określonego motta balu. Pamiętajmy, że dawniej nie było telewizji, ani innych "nowoczesnych" rozrywek, więc ludzie po prostu się nudzili, a mieli pieniądze, czas i przestrzenie, więc bale chętnie organizowano. Tym bardziej, że kobiety lubiły modę od zawsze.

Ekspertka opowiadała także w studiu o tym, jak przechowywać dawne stroje, by przez długie dziesięciolecia zachowały swoją świetność, mówiła, jak jeszcze wykorzystać potencjał filmowy, by się przebierać, ale także o tradycjach karnawałowych kiedyś i dziś, i o tym, czy moda wraca, i jak bardzo jest to powrót sentymentalny. Jak posłużyć się przykładem filmowym, by stworzyć kostium, który możemy wykorzystać np. w czasie balu noworocznego, a który będzie zachwycał? W nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zuzanna Zubka-Chmielewska mówiła także m.in. o tym, jaką rolę w jej pracy odkrywa kolor biały.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Zuzanna Zubka- Chmielewska (historyk mody)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 11.09

kd

 

Zuzanna Zubka-Chmielewska Historyk mody

Czytaj także

Fashion Designer Awards. Moda zaangażowana społecznie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 11:05
Ruszają zgłoszenia do 10. odsłony Fashion Designer Awards. To konkurs, który co roku zaprasza młodych projektantów do udziału w wyjątkowym projekcie. Za pośrednictwem mody opowiadają o m.in. ekologii, czy pomocy potrzebującym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń