Polecamy książki. Eduardo Mendoza "Walka kotów"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:52
"Walka kotów" to powieść jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich Eduardo Mendozy, nagrodzona m.in. hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Michele Brusini/Shutterstock.com

W pierwszej połowie XX wieku Anglik Anthony Whitelands, wybitny znawca malarstwa hiszpańskiego, przyjeżdża do stolicy tego kraju, by wycenić tajemniczy obraz znajdujący się w kolekcji pewnego arystokraty. Dzieło okazuje się nieznanym aktem Velazqueza. Zafascynowany odkryciem i rozproszony perypetiami miłosnymi Anglik nie zauważa, że po jego śladach zaczynają deptać policja, dyplomaci, konspiratorzy i szpiedzy. I że on sam dostał się pomiędzy wrogie frakcje, które lada dzień rzucą się sobie do gardeł.

Posłuchaj
08:33 2020_07_14-11-39-56_CZWÓKA_STACJA KULTURA.mp3 O książce "Walka kotów" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

  To historia sympatycznego Anglika, ale w tej książce także pokazane jest miasto w przededniu wojny domowej, pęczniejące atmosferą spisku i szaleństwa, a przede wszystkim tragedia i komedia ludzka wplątane w niszczycielskie tryby historii. - Polityka, która wdziera się w życie mieszkańców jest dla naszego bohatera obca. On interesuje się sztuką, ale okazuje się, że zostaje on wciągnięty w intrygi i różne perypetie szpiegowskie, musi także odnaleźć się wśród kobiet, które usiłują zawładnąć jego sercem. To bardzo dobrze wykreowana postać. Jego oczami poznajemy nieznaną nam sytuację w Hiszpanii - mówiła Kinga Michalska.

  Czytaj także:

  Eduardo Mendoza to jeden z najważniejszych hiszpańskich pisarzy. Zanim jednak uzyskał ten status i został nagrodzony wieloma nagrodami, mierzył się m.in. z karierą prawniczą, mieszkał też w nowym Jorku, gdzie pracował jako prezydencki tłumacz. 

  ***

  Tytuł audycji: Stacja Kultura

  Prowadzi: Kasia Dydo

  Gość: Kinga Michalska

  Data emisji: 15.07.2020

  Godzina emisji: 11:40

  kd

  Czytaj także

  "Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

  Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
  - "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
  rozwiń zwiń
  Czytaj także

  Polecamy książki. "Ktoś tu kłamie" Jenny Blackhurst

  Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 13:56
  Powieść brytyjskiej autorki Jenny Blackhurst "Ktoś tu kłamie" to thriller w konwencji "domestic noir", opowieść o zbrodni, tajemnicy, ale także ludzkich słabościach i lękach.
  rozwiń zwiń