"xABo", "Polowanie" i "Scooby-Doo" - co warto zobaczyć w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:40
W kinach po izolacji znowu zaczyna się życie. Czeka nas m.in. filmowa podróż wraz z ks. Bonieckim w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, ale także "Igrzyska śmierci" dla dorosłych i spotkanie z sympatycznym psiakiem sprzed lat - w całkiem nowej odsłonie. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/gnepphoto

Jak przekonuje Łukasz Muszyński, film "xABo" to z jednej strony "laurka" dla księdza Adama Bonieckiego, z drugiej, obraz dość obiektywny. - Z tej postaci dałoby się "wycisnąć" jeszcze więcej. Można byłoby tu pokazać dużo więcej emocji - mówił krytyk. - Autorka filmu portretuje księdza Bonieckiego, który jest wciąż w drodze, na różnych spotkaniach. Co chwila ktoś go zaczepia: albo u fryzjera, podczas obiadu w galerii handlowej, albo w oczekiwaniu na pociąg. Ludzie zadają mu pytania, i najczęściej nie są to pytania proste. Opowiadają mu o śmierci kogoś bliskiego, chcą dowiedzieć się, jak żyć - opowiada Łukasz Muszyński.

Posłuchaj
12:41 2020_07_24-10-17-13_CZWÓRKA_Kultura.mp3 Łukasz Muszyński opowiada o filmach "xABo", "Polowanie" i "Scooby-Doo" (Stacja Kultura/Czwórka) 

W dokumencie "xABo" poruszane są także problemy, z którymi boryka się dziś Kościół, m.in. pedofilia i celibat. - Ks. Boniecki prezentuje tu twarz Kościoła, którą chcielibyśmy widzieć na co dzień: otwartą, refleksyjną, gotową na podanie ręki - mówił krytyk. - Jednocześnie bohater filmu ma ogromne poczucie humoru.

W programie krytyk polecał także "Polowanie" w reżyserii Craiga Zobela. - Miałem tu flashback z "Igrzyskami śmierci", ale także legendarnym "Nieuchwytnym celem", w którym w latach 90. pojawił się Jean Claude Van Damme. - Ten film to jednak polityczno-społeczny "pazur" - mówił Łukasz Muszyński. - Film jest z jednej strony krwawym dreszczowcem, a z drugiej satyrą na współczesne Stany Zjednoczone - mówił krytyk. - Momentami jest też zabawnie. 

W jednej z ról zobaczymy Hilary Swan. - I wciela się w czarny charakter, bohaterkę z wieloma sekretami - zachęcał krytyk. 

Czytaj także: 

W programie polecaliśmy także animację z uroczym psiakiem z lat 90., czyli Scooby Doo. - Scooby wraz z przyjaciółmi - pogromcami duchów - istnieje od dawna i wychowuje kolejne pokolenia dzieciaków - opowiadał Łukasz Muszyński. - Pojawiały się o nim filmy aktorskie, kinowe, a teraz nadszedł czas na kolejną animację. Zobaczymy przygody Scooby'ego i Shaggy'ego, a także najtrudniejsze śledztwo w ich karierze. Ktoś bowiem z zaświatów próbuje uwolnić piekielnego psa Cerbera - zdradzał Łukasz Muszyński. - To oczywiście nowoczesna animacja, zrobiona została jednak w taki sposób, by zachować elementy tamtego klimatu sprzed lat. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 10.14

kd

Czytaj także

Premiery filmowe: "Anna", "Ja teraz kłamię" i "Sekretne życie zwierzaków domowych 2"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 13:48
Jedną z premier omawianych przez Łukasza Muszyńskiego była "Anna" w reżyserii Luca Bessona. - Ten reżyser robił filmy o silnych kobietach zanim to stało się modne. Wystarczy spojrzeć na takie obrazy jak Nikita, czy "Leon Zawodowiec"- mówił krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery tygodnia. "Historyczny bryk", "ciepła satyra" i "inspirowana Lemem opowieść o relacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:20
Na ekranach polskich kin możemy już oglądać "Piłsudskiego" Michała Rosy, kontynuację serialu "Downton Abbey" i "Głos Pana". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe premiery tygodnia. Poleca Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 21:14
Mroczna historia dwóch latarników popadających w obłęd w obliczu samotności w filmie "The Lighthouse" czy komedia kryminalna w stylu Agathy Christie? A może życiowa "Historia małżeńska"? Na co wybrać się do kina w weekend radzi krytyk filmowy Łukasz Muszyński, gość Czwórki.
rozwiń zwiń