Brainrot to jedno ze słów zgłoszonych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znalazło się w finałowej dwudziestce, ale zostało pokonane przez "sigmę", internet daje mu jednak palmę pierwszeństwa - na TikToku odnajdziemy około 1,5 miliona filmów oznaczonych hasztagiem #brainrot.
Brainrot, czyli gnicie mózgu
Brainrot, w dosłownym tłumaczeniu "gnicie mózgu", oznacza treści internetowe, które nie mają określonego celu i znaczenia, niestety niosą ze sobą negatywne skutki. Treści charakteryzowane i oznaczane jako #brainrot tworzone są głównie przez młodych ludzi, często przedstawicieli pokolenia Alfa (urodzeni w latach 2010-2015) lub najmłodsze zetki. To osoby nieustannie "podłączone" do mediów społecznościowych. Na stronie Plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku czytamy, że brainrot to określenie cyberkultury pokolenia Alfa, która w dużym stopniu opiera się na abstrakcyjnych, niemających większego sensu filmach. Oznacza również praktykę tworzenia i pochłaniania treści wyłącznie rozrywkowych, wiralowych, memicznych, niemających określonego znaczenia i celu.
Trippi Troppi, Ballerina Cappuccina, Tung Tung Tung Sahur i wiele innych
Ballerina Cappuccina, Trippi Troppi, Bombardiro Crocodilo i mnóstwo innych to animowane graficzne treści generowane za pomocą sztucznej inteligencji. Zwykle są to połączenia zwierząt, owoców, przedmiotów codziennego użytku, broni. Kompilacje o włosko brzmiących nazwach wyglądają dziwacznie, śmiesznie, czasem głupio.
- Trippi Troppi to połączenie kota z krewetką
- Ballerina Cappuccina - to baletnica z głową o kształcie filiżanki z kawą
- Bombardiro Crocodilo - łączy samolot z krokodylem
- podobnie Bombombini Gusini - samolot i gęś
- Tralalero Tralala - to rekin w niebieskich butach
- Liri Liri Larila - jest słonio-kaktusem w klapkach
- Tung Tung Tung Sahur - humanizowana bela drewna
Jest też: Chimpanzini Bananini (połączenie małpy z bananem), Chimpanzini Cocosini (małpa i kokos) oraz
Chimpanzini Ananasini (szympans z brzuchem z ananasa), Cappuccino Assassino (filiżanka kawy z mieczami) czy el Bobrito Bandito (bóbr gangster) - pisownia nazw jest bardzo różna. To oczywiście nie wszystkie, a z każdym dniem powstaje ich więcej.
Skąd się wziął "italian brainrot"?
Brainrot jest trendem, który rozwija się bardzo szybko. Ci, którzy przyglądają się zjawisku, uważają, że wszystko zaczęło się od Skibidi Toilet. To serial i wiral internetowy, którego główną postacią jest głowa wystająca z toalety. Autorem serialu jest Aleksiej Gierasimow, twórca kanału DaFuq!?Boom! na YouTubie. Gierasimow wyprodukował aż 78 odcinków o wojnie między klozetami z ludzkimi głowami a quasi ludzkimi postaciami, które mają kamerę lub telewizor w miejscu głowy. Kanał o Skibidi Toilet subskrybuje 45 milionów osób. Z pewnością nie są to treści dla dzieci. Ale to właśnie ta seria została uznana za przejaw kultury internetowej Alf (a najstarsi z tego pokolenia mają dziś zaledwie 15 lat).
O ile za "przodka" brainrotów można uznać Skibidi Toilet to na TikToku pierwszym tego typu surrealistycznym internetowym memem generowanym przez sztuczną inteligencję był Tralalero Tralala. Pojawił się 13 stycznia 2025 roku. Jego twórca @eZburger401 usunął jednak swoje konto.
Italian brainrot króluje w mediach społecznościowych
Marzec 2025 to już prawdziwe szaleństwo brainrotów na platformach społecznościowych. Przedstawiciele pokolenia Alfa pokochali te twory - mają swoje ulubione postacie, komentują filmiki, nucą melodyjki towarzyszące animacjom, rozwiązują quizy na ich temat.
Trend szybko wyłapały działy marketingu przeróżnych marek. Brainrotowe playlisty bez problemu znajdziemy np. na Spotify. Na platformie Roblox zagramy m.in. "Zgadnij włoski brainrot". Możemy też spodziewać się, że każdy z "brainrotowych muzycznych hitów" doczeka się swojej polskiej wersji. Przemekbestgames, youtuber specjalizujący się w hitach związanych z przeróżnymi trendami, już opublikował ""Tralalero Tralala*Piosenka". Ten twórca na swoim koncie ma już złote płyty za "Skibidi Toilet" czy utwór "Huggy Wuggy" (oba były wyśpiewywane przez najmłodszych użytkowników sieci).
Brainrot z każdym dniem rośnie w siłę - jest głupawy, abstrakcyjny i hipnotyzujący. I to chyba najbardziej przeraża. Alfy zapytane: Czemu to oglądasz? Odpowiadają: Bo to głupie, śmieszne i baaaardzo wciągające.
"Brain rot" wyraża obawy
Termin "brain rot" został w 2024 roku Oksfordzkim Słowem Roku. Zdefiniowany został jako odnoszący się do pogarszającego się stanu psychicznego podczas nadmiernego konsumowania materiałów, treści online uważanych za trywialne i mało wymagające. Eksperci Oxford University zauważyli również, że termin "brain rot" wyraża też obawy o szkodliwy wpływ internetowych treści, zwłaszcza tych publikowanych w mediach społecznościowych.
@grammar.mamma
może przyda się osobom, które nie mówią brainrotem - tell a friend, tell your mum. powiedzcie komuś, kto może nie wiedzieć. a brainrotowych lingwistów zapraszam do uzupełnienia mojej definicji lol
♬ original sound - grammar mamma
Oksfordzcy badacze przypomnieli, że "brain rot" nie jest nowością, a termin ten został wykorzystany już w 1854 roku w książce Henry’ego Davida Thoreau "Walden". Naukowiec skrytykował wtedy tendencję społeczeństwa do dewaluacji idei złożonych lub tych, które można interpretować na wiele sposobów, na rzecz tych prostych.
W XXI wieku termin nabiera nowego, przystającego do współczesności znaczenia - wskazuje na zalewające nas niskiej jakości i wartości treści, w które na pewno wpisuje się tak popularny dziś "italian brainrot".
Podsumowując zeszłoroczną edycję Oksfordzkiego Słowa Roku Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages, powiedział:
"Patrząc wstecz na słowo roku w Oxfordzie w ciągu ostatnich dwóch dekad, można zauważyć rosnącą obsesję społeczeństwa na punkcie tego, jak ewoluuje nasze wirtualne życie, w jaki sposób kultura internetowa przenika tak wiele z tego, kim jesteśmy i o czym mówimy. Słowo zwycięskie w zeszłym roku, "rizz", było interesującym przykładem tego, jak język jest coraz bardziej formowany, kształtowany i udostępniany w społecznościach internetowych. "Brain rot" odnosi się do jednego z postrzeganych zagrożeń wirtualnego życia i sposobu, w jaki wykorzystujemy nasz wolny czas".
***
pj/k