Warszawskie MSN na liście najlepszych budynków świata

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2025 10:39
Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej znalazło się na shortliście najlepszych budynków świata według World Architecture Festival. W swojej kategorii o nagrodę konkuruje z 16 innymi obiektami z USA czy Brazylii, ale też z augustowskim Domem Turka. 
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wśród najlepszych realizacji architektonicznych świata
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wśród najlepszych realizacji architektonicznych świataFoto: Filip Naumienko/REPORTER

Muzeum Sztuki Nowoczesnej wyrosło tuż obok strzelistego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wdając się z nim w ciekawą architektoniczną relację. Przyciąga jego biała, minimalistyczna bryła, prostota i precyzja kompozycji. Zostało to docenione przez jury World Architecture Festival. 

MSN - jak wygląda to muzeum?

Fasada trzypiętrowego muzeum wykonana jest z białego, odlewanego betonu, a środek zachwyca dwusymetryczną klatką schodową w samym sercu budynku. Wewnątrz nie brakuje światła, widoku na centrum Warszawy, miejsc do integracji społecznych. Siedziba MSN została zaprojektowana przez biuro architektonicznego Thomas Phifer and Partners. W Polsce ta realizacja była szeroko komentowana - ma swoich zwolenników i przeciwników. 

Zobacz też:

Aktualnie we wnętrzach placówki prezentowana jest "Wystawa niestała. 4 x Kolekcja" będąca prezentacją zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej, budowanego od 2011 roku. Na ekspozycję składa się ponad 150 prac prezentowanych w ramach czterech sekcji. W przestrzeniach placówki mają miejsce liczne warsztaty, festiwale, dyskusje, oprowadzania.

Dom Turka - niełatwa historia 

Druga wyróżniona na WAF 2025 polska realizacja to Dom Turka w Augustowie, budynek o tragicznej historii, niegdyś siedziba sowieckiego NKWD, a później polskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Współcześnie to Muzeum Obławy Augustowskiej, upamiętniające jeden z najciemniejszych rozdziałów w historii Polski. 

Architekci, realizując projekt, podeszli z należytą uwagą do historii obiektu. Zachowano oryginalną strukturę budynku - autentyczne elementy, takie jak pozostałości cel więziennych, przywołują przeszłość, co potwierdzają dogłębne badania archeologiczne. Kluczowym elementem projektu jest nowa część muzeum, zaprojektowana tak, aby wtapiała się w krajobraz. Jej pionowa fasada, ukształtowana przez światło i cień, nawiązuje do Puszczy Augustowskiej, niemego świadka tragedii. Nowoczesne materiały integrują się z otoczeniem, sprzyjając refleksji i pamięci. Oprócz prezentowania wystaw muzeum pełni również funkcję ośrodka edukacyjnego. Interaktywne wystawy, relacje ocalałych i materiały archiwalne zapewniają wciągające, szczególnie dla młodszych pokoleń, doświadczenie.

Polskie realizacje nominowane do WAF 2025

Warszawskie Muzeum Sztuki nowoczesnej, a także Dom Turka w Augustowie znalazły się w kategorii budynki ukończone - Kultura (WAF Completed Buildings: Culture). Polskie realizacji nie odstają od światowego poziomu.

Na krótkiej liście nominowanych są również Pawilon Przerzeczyn (WAF Future Projects - Experimental), Dom Pomiędzy w kategorii Completed Buildings - House and Villa (Urban) i Szkoła Podstawowa w Rudzie Śląskiej w Bielszowicach - Completed Buildings: School. 

World Architecture Festival - kiedy poznamy laureatów Oscarów architektury

World Architecture Festival to prestiżowy i jeden z największych festiwali sztuki architektury. Festiwalowe wyróżnienia nazywane są Oscarami architektury. W tym roku WAF odbędzie się w dniach 12-14 listopada w Miami w USA. Na wydarzenia przewidziane w programie zainteresowani muszą więc jeszcze zaczekać, ale organizatorzy już podgrzewają atmosferę. Na shortliście nominowanych do WAF 2025 znalazło się ponad 460 niezwykłych projektów - zostały one podzielone na trzy główne grupy:

  • ukończone budynki - wyróżniono 235 obiektów,
  • przyszłe projekty - tu nominowano 157 realizacji,
  • projekty wnętrz - 64 prace.

To ogromna reprezentacja najlepszej światowej architektury, przegląd tego, co aktualnie dzieje się w tej gałęzi sztuki. Na liście nominowanych do nagród WAF dominują realizacje amerykańskie, ale nie brakuje również projektów z Chin, Wielkiej Brytanii, Australii, Indii, Kanady, Singapuru, Turcji czy Japonii i wspomnianych realizacji z Polski. 

Jury festiwalu będzie miało bardzo dużo pracy - wszyscy nominowani zaprezentują swoje projekty podczas sesji jurorskich na żywo w WAF Miami w listopadzie. 

***

pj/k


Czytaj także

Aleksandra Pakush: sztuka umożliwia mi odbieranie świata w łagodniejszy sposób

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2025 20:16
Aleksandra Pakush, autorka profilu art.warsaw.lover, fascynuje się sztuką i uwielbia spacerować. Zachwyca ją to, ile w Polsce dzieje się w kulturze i sztuce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Architektki" to wystawa o dziewczynach, które zmieniły i zmieniają stolicę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2025 12:10
Warszawski pawilon ZODIAK otwiera wystawę "Architektki", będącą międzypokoleniowym spojrzeniem na rolę kobiet, które zmieniały, zmieniają i będą zmieniać obraz stolicy. Historia kobiecej architektury w Polsce jest dość krótka, ale na ekspozycji zobaczymy moc projektów wyprzedzających czasy, w których powstawały. 
rozwiń zwiń