"101 dalmatyńczyków": te szczeniaki mają już 51 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:16
Film Walta Disneya o 101 małych pieskach powstał w 1961 roku. Podbił serca wszystkich dzieci. W Polsce pierwszą premierę miał w 1965 roku, a 17 lat temu nowy dubbing wyreżyserowała mu Pszczółka Maja.
Audio

Minęło już wiele lat od premiery "101 dalmatyńczyków", ta bajka wychowała 5 pokoleń dzieci, a dzięki technice blu-ray dalej będzie podbijać serca maluchów.

W tym filmie, w przeciwieństwie do znanych produkcji Walta Disneya, nie ma czarów, magii, dobrej wróżki, ale za to jest Londyn lat 40., intryga kryminalna i jedna z najbardziej barwnych, czarnych postaci w historii animacji a nawet kina - Cruella De Mon.

Dzieci w Polsce pierwszy raz zobaczyły dalmatyńczyki w 1965 roku, za to 1995 odbyła się kojena premiara - film pokazano już z nowym dubbingiem wyreżyserowanym, przez Ewę Złotowską, która uzyczyła swego głosu Pszczółce Mai.

/

- To był jeden z moich początkowych filmów, nie miałam dużego doświadczenia jako reżyser dubbingu . Musiałam robić bardzo dużo castingów  - opowiada Ewa Złotowska w rozmowie z Patrycjuszem Tomaszewskim. - Okrzyknięta zostałam, że mam ucho disneyowskie - dodaje.

W dubbingowej obsadzie z 1995 słyszymy Jana Piechocińskiego w roli Rogera, Karinę Szafrańską jako Anitę, Cruellę De Mone zagrała Ewa Szykulska, usłyszymy też głos Ireny Kwiatkowskiej.

Wersja blu-ray "101 dalmatyńczyków" niesie z sobą wiele niespodzianek. Oprócz sentymentalnego powrotu do dzieciństwa (jakim okaże się dla wielu) to również poprawiony obraz, archiwalne zwiastuny. Teraz będziemy już mogli prześledzić jak powstawały dalmatyńczyki - od rysunku do filmu. Co jeszcze specjalnego załaczono do najnowszego wydania przygód Pongo i Perdity dowiesz się słuchając audycji " Stacja Kultura ".

Na cykl "Niezła bajka" zapraszamy w każdy czwartek w "Stacji Kultura" po godzinie 11.30.

(pj)

Czytaj także

Jeszcze nigdy w historii filmowcy nie mieli tak łatwo?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 23:00
- Dziś kamera jest w każdej komórce, wystarczy mieć dobry pomysł - mówił w Czwórce, reżyser, Artur Wyrzykowski, który wspólnie z Janem Kwiecińskim opowiadał ile kosztuje zrobienie filmu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Auta": wzruszająca opowieść w nowoczesnej technologii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:16
To film o pełnych ludzkich cech autkach, Zygzaku McQueenie i Złomku, o przyjaźni, miłości i o tym, że nie warto w poszukiwaniu przygód, porzucać swoich korzeni i miejsca, w którym przyszło się na ten świat.
rozwiń zwiń