"Odlot": Płakała na nim Tilda Swinton

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 14:00
Wizerunek domku, z unoszącymi się nad nim tysiącami balonów, zapisał się już w histori kina. "Odlot" o przyjaźni, przemijaniu i pogoni za marzeniami wzrusza młodych i straszych.
Audio

"Odlot" miał premierę w 2009 roku i podbił wtedy światowe rynki. Otrzymał dwa Oscary - dla najlepszego filmu animowanego i dla Michaela Giacchino za muzykę do obrazu. Wyróżniony został również Złotymi Globami i brytyjskimi nagrodami filmowymi (BAFTA).

Patrycjusz Tomaszewski zapytał Wojtka Paszkowskiego , reżysera polskiej wersji językowej obrazu, dla kogo jest ten film. - Ja myślę, że to jest familijne kino. To jest piękne kino. Jak pierwszy raz obejrzałem ten film to mnie zatkało. Łzy mi się w oczach kręciły. On nie porusza uczuć negatywnych, porusza te piękne, które są w każdym z nas - mówi Paszkowski.

/

Ważnym wydarzeniem w karierze "Odlotu" był festiwal w Cannes. Animacja była pierwszym filmem tego typu, który otworzył festiwal. Ten seans był bardzo specyficzny - po zakończeniu projekcji sala była bardzo cicha, nikt nie wypowiedział słowa. Tilda Swinton wstała ocierając łzę i zaczęłą bić brawo. 

Ciekawa jest też polska obsada animacji. W "Odlocie" usłyszymy głosy Mariana Opani, Jerzego Kryszaka, Czarka Pazury. 

Na blu - ray wydawcy proponują wersję dwupłytową animacji. Dzięki temu rozwiązaniu znalazły się na nich liczne bonusy. Można zobaczyć kilka filmów krótkometrażowych związanych z "Odlotem" a także zajrzeć za kulisy produkcji. Posłuchaj "Stacji Kultura" i dowiedz się więcej o "Odlocie".
(pj)

Czytaj także

Jeszcze nigdy w historii filmowcy nie mieli tak łatwo?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 23:00
- Dziś kamera jest w każdej komórce, wystarczy mieć dobry pomysł - mówił w Czwórce, reżyser, Artur Wyrzykowski, który wspólnie z Janem Kwiecińskim opowiadał ile kosztuje zrobienie filmu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Auta": wzruszająca opowieść w nowoczesnej technologii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:16
To film o pełnych ludzkich cech autkach, Zygzaku McQueenie i Złomku, o przyjaźni, miłości i o tym, że nie warto w poszukiwaniu przygód, porzucać swoich korzeni i miejsca, w którym przyszło się na ten świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"101 dalmatyńczyków": te szczeniaki mają już 51 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:16
Film Walta Disneya o 101 małych pieskach powstał w 1961 roku. Podbił serca wszystkich dzieci. W Polsce pierwszą premierę miał w 1965 roku, a 17 lat temu nowy dubbing wyreżyserowała mu Pszczółka Maja.
rozwiń zwiń