Ewa Bukowska: "53 wojny" zatrzymują widza emocjami

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:41
- Wojna jest nam bliska. To, że jej tutaj nie widzimy, nie znaczy, że nie odczuwamy - wyjaśnia Ewa Bukowska, reżyserka filmu "53 wojny". 
Audio
  • Ewa Bukowska o reżyserskim debiucie "53 wojny" (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu 53 wojny w reż. Ewy Bukowskiej. Na zdjęciu: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Krzysztof Stroiński
Kadr z filmu "53 wojny" w reż. Ewy Bukowskiej. Na zdjęciu: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Krzysztof StroińskiFoto: Robert Jaworski/Next Film/mat. prasowe
Czytaj także
2-FVM_Woman Hat NY Public Library_ŞVivian Maier_Maloof Collection_online 663.jpg
"Vivian". Tajemnicza i utalentowana - historia Vivian Maier

Scenariusz debiutanckiego filmu znanej aktorki powstał na podstawie autobiograficznej książki Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym". - Najpierw usłyszałam w radiu wywiad z Jagielskimi i pomyślałam: tak, to świetny temat. Potem, kiedy wykupiłam już prawa do tej książki, usiadłam nad nią i dotarło do mnie, że jest to opowieść kompletnie afilmowa, że trudno ją będzie przełożyć na język filmowy - wspomina Bukowska i tłumaczy,  dlaczego "53 wojny" to nie ekranizacja, tylko "obraz na motywach". Jak funkcjonuje czas w filmie Ewy Bukowskiej i czym udało jej się zachwycić młodych widzów - o tym m.in. w materiale Beaty Kwiatkowskiej

Jak dotąd "53 wojny" mogła oglądać publiczność festiwalu w Karlowych Warach oraz Nowych Horyzontów we Wrocławiu. Na Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film" w Koszalinie Ewa Bukowska otrzymała nagrodę za najlepszy film od Jury Młodzieżowego, teraz swój film pokaże w Gdyni. "53 wojny" do kin wejdą w październiku 2018 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 10.45

kul/pj

Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Domalewski mówi o ukrytych napięciach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:03
- "Cicha noc" to kameralna historia o zwykłych ludziach, między którymi panuje nieoczywiste napięcie - mówi młody reżyser o swoim pełnometrażowym debiucie, który w tym roku wystartuje w głównym konkursie 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń