"Fashion Babilon": witaj w prawdziwym, okrutnym świecie mody

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 15:25
Niektórym kobietom płaci się dziesiątki tysięcy za założenie konkretnych ubrań. Innym niewłaściwa długość spódnicy może złamać karierę. Książka "Fashion Babylon" obala mity o modowym showbiznesie. O projektantach. I o modelkach. Trochę brutalnie i bez cenzury.
Audio
  • Katarzyna Koczdańska-Szymańska w studiu Czwórki

"Dlaczego producenci nie robią ubrań w rozmiarze 44? Bo kto w nich dobrze wygląda?" Książka "Fashion Babylon" autorstwa Imogen Edward Jones odpowiada na wszystkie pytania związane ze światem i światkiem mody.

– To potwierdzenie znanej prawdy, że tym światem rządzą po prostu wielkie, wielkie pieniądze – mówi wydawca książki Katarzyna Koczdańska-Szymańska. - Przy czym okazuje się, że to nie projektanci zbijają fortuny na swoich kreacjach. Modelki też bywają stawiane w dwuznacznym i niezbyt dobrym świetle.

Jednym z założeń świata mody, i temu także poświęconych zostało kilka fragmentów opowiada na przykład o tym, że "możesz być wygłodzona, pijana i na haju, mieć wątrobę 60-letniego pijaka, ale dopóki umiesz przejść się po wybiegu i wyglądasz bajecznie – kogo to obchodzi?". W innej części książki dowiadujemy się, jakiego typu insekty przechodzą z ekskluzywnych ubrań, z modelki na modelkę… Choć brzmi to brzmi szokująco, takie są realia, zdaniem Imogen Jones.

Zresztą wokół książek tej autorki krąży wiele kontrowersji. Czytelnicy kwestionują zwłaszcza istnienie jej informatorów. – Jones wcześniej pracowała przecież w szeroko pojętej branży medialnej, więc na pewno ma szeroką sieć kontaktów – opowiada Koczdańska-Szymańska. – Z oczywistych względów ci ludzie są anonimowi, ale na pewno są to przedstawiciele "najbardziej snobistycznego biznesu świata", i to skrojonego niemalże idealnie.

"Fashion Babilon" wywołała zresztą burzę nie tylko w świecie modowym, choć jak przyznaje Koczdańska-Szymańska, w Polsce jeszcze z jej powodu nikogo nie pozwano.

Więcej o świecie mody i najnowszej książce poświęconej temu tematowi dowiesz się, słuchając całej rozmowy w "Stacji Kultura"

(kd)

Czytaj także

Poradnik: Jak kupować z głową

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 16:57
W Czwórce gościła Wiganna Papina, stylistka, królowa second handów i wyprzedaży. Tylko u nas dowiesz się jak wyrwać niezły ciuch za grosze!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe życie starych ubrań

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 11:02
W każdej domowej szafie znajdziemy wiele ubrań, których często nie nosimy – z czasem mniej się nam podobają lub po prostu się znudziły. Narzędziem, które sprawi, że ożyją są nożyczki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk w modzie mile widziany

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 12:00
Góralski szyk to ostatni krzyk mody. Spódniczki, kierpce i chusty z Podhala dumnie wkraczają na mazowieckie czy poznańskie ulice i salony.
rozwiń zwiń