85. rocznica urodzin Jozsefa Bozsika (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2010 05:00
Sportowy Kalendarz Biograficzny Czwórki - 29 listopada 2010.

28 listopada 1925 roku urodził się Jozsef Bozsik, jeden z najlepszych piłkarzy w historii węgierskiego futbolu. Od najmłodszych lat kopał piłkę ze swoim kolegą z sąsiedztwa, później wielką gwiazdą światowej piłki - Ferencem Puskasem. Najpierw na dzikich boiskach, a poźniej już w klubie. Przez cały okres zawodniczej karery związabny był z jednym klubem - Honvedem Budapeszt, z którym zdobył pięć tytułów mistrza Węgier.

Był podstawowym piłkarzem złotej jedenastki, która podczas igrzyskach w Helsinkach wywalczyła mistrzostwo olimpijskie, a dwa lata później, podczas finałów mistrzostw świata zajęła drugie miejsce. Do tej pory są to największe sukcesy w historii węgierskiej piłki nożnej, do których kolejne pokolenia kibioców znad Dunaju wzdychają bez powodzenia od lat.

Bozsik jest rekordzistą pod względem występów w narodowej reprezentacji. W kadrze wystąpił bowiem aż 101 razy. Podczas tych występów strzelił 11 bramek, nominalnie grając na pozycji pomocnika. Czarował techniką i bardzo dokładnymi podaniami. Grał m.in. w słynnym meczu na Wembley, w którym Madziarzy pokonali Anglików 6:3.

Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował m.in. jako trener prowadząc Honved i krótko... reprezentację Węgier. Zmarł 31 maja 1978 w Budapeszcie. Miał niespełna 53 lata.

1925 - urodził się Jozsef Bozsik, węgierski piłkarz (zm. 1978)

1920 - urodziła się Cecilia Colledge, brytyjska łyżwiarka figurowa (zm. 2008)
1928 - urodził się Jerzy Krawczyk, polski bokser (zm. 2008)
1945 - zmarł Dwight Davis, amerykański polityk, tenisista, fundator Pucharu Davisa (ur. 1879)