Amerykański futbol podbija serca Polakow

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 11:31
Amerykański futbol w Polsce ma się bardzo dobrze. Jacek Śledziński, Marcin Łojewski z Warsaw Eagles, czyli pierwszoligowej drużyny, w tym roku już po raz szósty zagrają o mistrzostwo Polski.
Audio
  • Jacek Śledziński i Marcin Łojewski w studiu Czwórki (Czwórka/Poranek)
Warsaw Eagles w studiu Czwórki
Warsaw Eagles w studiu CzwórkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Przede wszystkim: futbol amerykański to nie rugby. - Ale rugby jest fantastycznym sportem, podobnie jak futbol amerykański - mówią sportowcy. Zresztą różnice są oczywiste. - Piłka do rugby jest większa i nie ma charakterystycznego szwu. A jest on potrzebny, żeby technicznie dobrze rzucić, bo dwa ostatnie palce w momencie rzutu leżą na szwie. Piłka do rugby jest też bardziej zaokrąglona na czubkach.

Zawodnicy amerykańskiego futbolu grają mecze w pełnym rynsztunku. Mają kaski i ochraniacze na ramiona i inne części ciała. - Nikt nie mówił, że będzie wygodnie. Ma być bezpiecznie - śmieje się Marcin Łojewski. - Kask chroni głowę, krata ma chronić twarz. Sprzęt musi być dopasowany, nie może być luzu. Jeśli dostanie się uderzenie, luźny kask je spotęguje, zamiast amortyzować.

W futbolu amerykańskim bardzo ważna jest taktyka. Strategię meczu ustala się przed każdą rozgrywką. Nie ma tam miejsca na przypadek. - Każda akcja jest zaplanowana. Istnieją schematy rozgrywania akcji. Zarówno w defensywie jak i w ofensywie zawodnicy posiadają 50-stronnicowy "playbook", którego muszą się nauczyć - opowiada Śledziński. - Oczywiście, w meczach wykorzystywane są wybrane akcje, natomiast zawodnicy muszą znać uje wszystkie.

W następnym meczu Warsaw Eagles spotkają się z drużyną Bielawa Owls. Ten mecz to właściwie formalność, bo - jak mówią sprtowcy - z tabeli wynika, że na 99 procent Warsaw Eagles mają już tytuł Mistrza Polski. - Ale zagramy dla kibiców, którzy przybywają na stadion, dla siebie i przeciwnika - mówi Jacek Śledziński - Więc mecz i tak będzie superciekawy.

Zresztą obaj sportowcy o swoich przeciwnikach wypowiadają się właściwie w samych superlatywach. - To fantastyczna drużyna - mówi Śledziński. - Mają trochę to nadgonienia, bo to zespół, który jest tegorocznym beniaminkiem, niemniej radzą sobie dobrze, są w środku tabeli.

Finał rozgrywek o mistrzostwo Polski odbędzie się już 17 lipca, właśnie w Bielawie.

Więcej na temat rozwoju futbolu amerykańskiego słuchaj w "Poranku", klikając w ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

(kd)

Czytaj także

Fantastyczny mecz Polaka w lidze NFL

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 10:59
Sebastian Janikowski zdobył 14 punktów dla Oakland Raiders, ale jego zespół przegrał u siebie z Indianapolis Colts 26:31 w spotkaniu ligi futbolu amerykańskiego NFL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking najseksowniejszych państw (galeria zdjęć)

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 22:21
Niezwykła uroda żony, dziewczyny czy kochanki znanego sportowca potrafi przyciągnąć uwagę równie silnie, co dobry występ na boisku danej drużyny narodowej. Sprawdź skąd pochodzą najseksowniejsze WAGs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barack Obama, czyli sport polityczny

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 20:40
W Polsce wizytę składa prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. O podejściu prezydenta do spraw sportu i zdrowego trybu życia z antropologiem kultury profesorem Mariuszem Czubajem rozmawiał Adam Szostak.
rozwiń zwiń