Messi przyćmił Neymara

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 01:01
Barcelona pokonała w Jokohamie brazylijski FC Santos 4:0 (3:0) w finale piłkarskich klubowych mistrzostw świata. Dwie bramki zdobył Argentyńczyk Lionel Messi, a po jednej dołożyli Xavi i Cesc Fabregas.

Mistrz Hiszpanii powtórzył swój sukces sprzed dwóch lat. Wtedy pokonał Estudiantes La Plata 2:1 po dogrywce. Łącznie od kiedy trenerem "Dumy Katalonii" jest Josep Guardiola (lato 2008), Barcelona wywalczyła już 13 trofeów (trzykrotnie mistrzostwo Hiszpanii, dwukrotnie Puchar Europy, dwukrotnie klubowe mistrzostwo świata, raz Puchar Hiszpanii, dwukrotnie Superpuchar UEFA i trzykrotnie Superpuchar Hiszpanii).

W niedzielnym meczu przewaga Barcelony nie podlegała dyskusji. Brazylijski zespół skutecznie bronił się tylko przez 17 minut. Wtedy to, wykorzystując podanie Xaviego, otworzył wynik Messi. Zaledwie siedem minut później było już 2:0. Tym razem Xavi nie podawał, a sam wpisał się na listę strzelców. Tuż przed przerwą losy spotkania praktycznie rozstrzygnął Fabregas, podwyższając na 3:0.

Kto spodziewał się pojedynku dwóch wielkich indywidualności - Messiego i Neymara - przeżył rozczarowanie. Brazylijczyk niczym się nie wyróżnił. Argentyńczyk natomiast nie tylko festiwal strzelecki rozpoczął, ale także go zakończył w 82. minucie.

Wcześniej w meczu o trzecie miejsce katarski Al-Sadd pokonał Kashiwa Reysol w rzutach karnych 5:3. W regulaminowym czasie gry i dogrywce żadnej ze stron nie udało się zdobyć bramki.

Barcelona - FC Santos 4:0 (3:0)
Lionel Messi (17, 82), Xavi (24), Cesc Fabregas (45)

Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Carles Puyol (85-Andreu Fontas), Gerard Pique (56-Javier Mascherano), Eric Abidal - Sergio Busquets, Xavi, Andres Iniesta, Cesc Fabregas, Thiago Alcantara (79-Pedro) - Lionel Messi

FC Santos: Rafael - Danilo (31-Elano), Edu Dracena, Bruno Rodrigo, Durval - Leo, Arouca, Henrique, Ganso (83-Ibson), Neymar - Borges (79-Alan Kardec)

dm

Piłkarz FC Barcelony David Villa złamał nogę w pierwszej połowie półfinałowego meczu klubowych mistrzostw świata z katarskim zespołem Al-Sadd.

Napastnik piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii David Villa nie wyobraża sobie, że nie wykuruje się do mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie.

Hiszpański piłkarz David Villa, który w czwartek złamał kość piszczelową w półfinale klubowych mistrzostw świata, będzie operowany w poniedziałek.