Tour de Pologne: wygrał Weening, Majka poza podium

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:00
To był bardzo emocjonujący finał - zwycięzcą 70. Tour de Pologne został Holender Pieter Weening. Rafał Majka zajął czwarte miejsce.
  • Co działo się na starcie ostatniego etapu Tour de Pologne? (Czwórka)
  • Włodzimierz Rezner relacjonuje przebieg ostatniego odcinka Tour de Pologne (Czwórka)
  • Tour de Pologne - podsumowanie finiszu (Czwórka)
Tour de Pologne
Tour de PologneFoto: PAP/Grzegorz Momot

Tegoroczna edycja Tour de Pologne rozpoczęła się, po raz pierwszy w historii imprezy, poza granicami Polski - we włoskim regionie Trentino, wyścig zakończyła czasówka z Wieliczki do Krakowa.

- Ostatni etap to jazda indywidualna na czas. Wyścig rozpoczął się o 15.40, a kolarze mieli do pokonania trasę o długości 37 kilometrów - opowiada Włodzimierz Rezner. - Pierwszy wystartował znajdujący się na ostatniej pozycji w rankingu Cheng Jl. Faworytem tego odcinka był aktualny wicemistrz świata, Amerykanin Taylor Phinney, ale najlepszy czas uzyskał Brytyjczyk Bradley Wiggins.

Zwycięzca 70. Tour de Pologne, holenderski kolarz Pieter Weening na czasówce był szósty, ale uzyskany wynik pozwolił mu wyraźnie wyprzedzić innych pretendentów do zwycięstwa.W 70. Tour de Pologne wzięło udział 19 zespołów oraz dodatkowe ekipy zaproszone przez organizatorów.

W sumie wyścigu wystartowało 19 Polaków. Najlepszy z nich, Rafał Majka w klasyfikacji generalnej zajął 4. miejsce.

kul

Norwego Thor Hushovd wygrał trzeci etap 70. Tour de Pologne, jednak w klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Polak Tomasz Majka. Jak relacjonował Tomasz Zimoch, dziennikarz Polskiego Radia, pogoda nie ułatwiała zadania kolarzom.

Piąty etap 70. kolarskiego wyścigu Tour de Pologne wygrał Norweg Thor Hushovd. Polak Rafał Majka stracił żółtą koszulkę lidera na rzecz Hiszpana Jona Izaquirre, który był lepszy o sekundę.

Przedostatni etap liczył 192 kilometry, zakończył się w Bukowinie Tatrzańskiej i był najtrudniejszym, królewskim, odcinkiem. Najszybszy na mecie był Kolumbijczyk Darwin Atapuma.