Ze studia Czwórki po nagrody! Najciekawsze wywiady

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 08:00
Przypominamy Wam Czwórkowe rozmowy z wybitnymi młodymi twórcami, którzy - po opuszczeniu studia Czwórki zostali laureatami głośnych nagród.
Laureaci Paszportów Polityki 2016. Od lewej: Michał Staniszewski, Wacław Zimpel, Anna Smolar, Jan. P. Matuszyński, Jan Ptaszyn Wróblewski, Daniel Rycharski, Natalia Fiedorczuk-Cieślak i Marzena Diakun
Laureaci Paszportów Polityki 2016. Od lewej: Michał Staniszewski, Wacław Zimpel, Anna Smolar, Jan. P. Matuszyński, Jan Ptaszyn Wróblewski, Daniel Rycharski, Natalia Fiedorczuk-Cieślak i Marzena Diakun Foto: PAP/Leszek Szymański

Tuż po premierze filmu "Ostatnia rodzina" nasza dziennikarka Martyna Ogonek rozmawiała z jego reżyserem Janem P. Matuszyńskim, laureatem Paszportów Polityki w kategorii Film, który zdradził, jak to się stało, że to jemu udało się zadebiutować biografią rodziny Beksińskich i co ma z tym wspólnego Wikipedia. Rozmowy możecie wysłuchać w nagraniu "Stacji Kultura".  

W tej samej audycji w grudniu pojawiła się Anna Smolar, laureatka Paszportów w kategorii Teatr, która Katarzynie Dydo opowiadała o spektaklu "Najgorszy człowiek na świecie" oraz przekonywała, że to, co się dziś dzieje w teatrze powinno mieć większy wydźwięk. - Chcę pokazać, że na jego deskach dzieje się coś gorącego - mówiła artystka.

W styczniu bieżącego roku natomiast w Czwórce rozmawialiśmy z Natalią Fiedorczuk-Cieślak, laureatką Paszportów Polityki w kategorii Literatura, która w powieści "Jak pokochać centra handlowe" wyciąga na światło dzienne pytania o rodzicielstwo, których nie mamy odwagi zadawać - czy istnieją matki lepsze i gorsze oraz kto o tym decyduje.

Ponadto w "Folk Offie" gościliśmy Raphaela Rogińskiego, dwukrotnie nominowanego do Paszportów Polityki wirtuoza gitary, improwizatora, kompozytora, etnomuzykologa i animatora kultury, który Maciejowi Szajkowskiemu opowiadał, dlaczego projekty 2016 roku, Żywizna i Shy Albatross, były dla niego powrotem do dzieciństwa.

jsz/kd

   


 


 

 


 

Czytaj także

Filmowy wyścig po Orły. Na kogo czekają statuetki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
W Czwórce, dyrektorka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz producentka filmowa i telewizyjna, Izabela Wójcik opowiadała, między innymi o liście kandydatów do tegorocznych nagród - figuruje na niej aż 50 filmów. Czy 2016 rok był dobry dla polskiej kinematografii?
rozwiń zwiń